گیلان در زمینه خرید کتاب نیازمند توجه ویژه است

گیلان در زمینه خرید کتاب نیازمند توجه ویژه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: استان در زمینه خرید کتاب نیازمند توجه ویژه است اگرچه این موضوع، به تقریب همه استان ها را شامل می شود.

82302558 71161709 - گیلان در زمینه خرید کتاب نیازمند توجه ویژه است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا فیروز فاضلی روز پنجشنبه افزود: ٦٧٠ عنوان کتاب در سال ٩٤ در استان به چاپ رسیده که حدود ٩٤ درصد آن تألیفی است.
وی اظهار کرد: از ابتدای امسال نیز تاکنون ٥٤٠ عنوان کتاب توسط ناشران گیلان به چاپ رسیده که ٩٥ درصد آنها تألیفی است.
فاضلی بیان کرد: هر اندازه در زمینه نشر کتاب سرمایه گذاری شود، باز هم اندک است؛ در حوزه نشر استان انباشتی از محدودیت ها وجود دارد که بسیاری از این انباشت ها را می توان با رایزنی در سطح کلان حل کرد و تمرکززدایی از پایتخت می بایست در همه امور انجام شود تا همگان بهره ببرند.
فاضلی یکی دیگر از راه های حمایت از ناشران استانی را از سوی متولیان فرهنگی کشور، اختصاص وام های کم بهره عنوان کرد.
وی با بیان اینکه گیلان جزو پنج استان برتر کشور در انتشار کتاب از ابتدا تا انتهاست، متذکر شد: تمام مراحل انتشار کتاب در گیلان انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته، ۴۸ ناشر گیلانی اقدام به انتشار کتاب کردند در حالی که در سال ۱۳۹۳ ، فقط ۳۹ ناشر در استان فعال بودند.
فاضلی گفت: تقاضای ما از خانه کتاب این است که در خرید کتاب به استان ها توجه بیشتری شود و از دیگر خواسته های ما این است که فضایی در پایتخت فراهم شود تا عرضه کتاب های منتشر شده ناشران استانی در آن مکان صورت گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان همچنین یادآور شد: فعالان برتر عرصه کتاب استان بمناسبت روزهای گرامیداشت فرهنگ کتابخوانی تجلیل می شوند.
فاضلی افزود: با توجه به فراخوان پیشین این اداره کل مبنی بر ارسال کتاب از سوی ناشران، ۱۱۳عنوان کتاب برای داوری ارسال شده که پس از داوری ۱۴عنوان کتاب برای تجلیل انتخاب و مولفان آنها ۲۷آبان ماه جاری در مجتمع فرهنگی خاتم الانبیاء (ص) رشت تجلیل می شوند.
بیست و چهارم آبان ماه، روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده اما امسال بر اساس تصمیم کتابخانه های عمومی کشور، ۱۵ تا ۲۷ آبان ماه، روزهای گرامیداشت هفته کتاب است.