گیلان سومین استان در خودکشی با قرص برنج!

گیلان سومین استان در خودکشی با قرص برنج!

به گزارش رشت۲۰  به نقل از ایرنا، از کل تلفات مسمومیت با قرص برنج در کشور طی سال گذشته ۵۸۶ نفر مرد و ۳۳۳ نفر زن بودند. همچنین تعداد مردان فوت شده براثر مسمومیت با قرص برنج در سال ۱۳۹۷، ۵۱۵ و تعداد زنان ۳۱۰ نفر بود.

بر اساس این گزارش استان های تهران با ۲۲۰ فوتی، مازندران با ۱۲۲ فوتی و گیلان با ۸۵ فوتی بیشترین آمار مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج را در سال ۹۸ داشته اند. همچنین آمار تلفات ناشی از خوردن این قرص در بیش از نیمی از استان ها کمتر از ۲۰ نفر گزارش شده است.

 

قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است، رخ دهد.

 

در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی می باشد. بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.

 

ضرورت جلوگیری از توزیع قرص برنج

طبق آمارهای موجود متاسفانه در سال های اخیر (پنج سال گذشته) شاهد افزایش تلفات قرص برنج در کشور بودیم. به نحوی که این آمار از ۵۱۳ نفر در سال ۱۳۹۴ به ۹۱۹ فوتی در سال گذشته افزایش یافت. این روند افزایشی بدون شک نیازمند اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن و نیز اطلاع رسانی همه جانبه تر از سوی نهادهای مرتبط برای آگاهسازی عمومی از مخاطرات این آفت‌کش است.