گیلان قرمزپوش شد/ ۱۲ شهرستان قرمز و ۴ شهرستان نارنجی داریم

گیلان قرمزپوش شد/ ۱۲ شهرستان قرمز و ۴ شهرستان نارنجی داریم

به گزارش رشت۲۰و به نقل از ایسنا، دکتر آبتین حیدرزاده، با بیان اینکه متاسفانه بعد از تعطیلات نوروزی شاهد اوج گیری شدید بیماری کرونا در استان گیلان هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲ شهرستان قرمز و چهار شهرستان نارنجی داریم.

%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA %D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2 - گیلان قرمزپوش شد/ ۱۲ شهرستان قرمز و ۴ شهرستان نارنجی داریم

وی با بیان اینکه دیگر شهرستان زرد و آبی در گیلان وجود ندارد، تصریح کرد: شهرستان های رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، لنگرود، رودسر، رودبار، لاهیجان، صومعه سرا، فومن، بندرانزلی، تالش و املش قرمز و شهرستان های ماسال، رضوانشهر، سیاهکل و شفت نیز نارنجی هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مسافرت، دید و بازدید و دورهمی های عید را عامل اصلی این اوج گیری بیماری دانست و خاطرنشان کرد: وظیفه مسئولان دولتی است که بیماری را مهار کنند و دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان دستگاه نظارت کننده بهداشت و درمان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

حیدرزاده در گفت وگو با شبکه باران، با اشاره به فعالیت ۳۹ مرکز ۱۶ ساعته کرونا در استان، یادآور شد: این مراکز علاوه بر نمونه گیری رپید، روزانه ۳۰۰۰ تست کرونا انجام می دهند لذا بیماران سرپایی به این مراکز مراجعه کرده و وارد بیمارستان ها نشوند، زیرا بیمارستان می تواند به محیطی برای گسترش بیماری تبدیل شود.

وی از برپایی مراکز صحرایی نمونه گیری برای افراد علامتدار خبر داد و عنوان کرد: افراد در صورت مشاهده علائم بیماری حتما خودشان را ایزوله کنند و از تیم های مراقبتی دانشگاه علوم پزشکی استان و سامانه ۴۰۳۰ کمک بگیرند تا به مرحله بستری نرسند.

معاون علوم پزشکی گیلان، با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم حضور در تجمعات و دورهمی ها، اضافه کرد: مردم حتما ماسم بزنند، اما مهم از ماسک عدم حضور در تجمعات است.

وی با بیان اینکه کمبود ظرفیت بیمارستانی نداریم، افزود: از مردم می خواهیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا به روزهای اسفند ۹۸ بازنگردیم.

حیدرزاده، با اشاره به تفاوت کرونای ووهان با کرونای انگلیسی، یادآور شد: در کرونای اولیه بیماری بعد از هشت تا ۱۱ روز بروز می کرد، اما سیر بیماری در کرونای جهش یافته بسیار سریع است و لذا مردم در صورت مشاهده علائم، در ابتدا خودشان را از سایر افراد خانواده جدا کنند و سپس از نظر بالینی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

معاون علوم پزشکی گیلان، شیوع یاس و ناامیدی و خستگی و افسردگی را از دیگر مشکلات روزهای کرونایی دانست و بیان کرد: مردم از مشاوره های روانشناسی کمک بگیرند و مراقب کودکان باشد تا آسیب روانی نبینند.