یادآوری آرای انتخابات در گیلان و سمنان برای رئیس جمهور

یادآوری آرای انتخابات در گیلان و سمنان برای رئیس جمهور

به گزارش رشت۲۰- اظهارات رئیس جمهور روحانی در جمع مردم سمنان و دفاع از انتقال آب دریای کاسپین به این شهرستان با واکنش شدید شمالی ها مواجه شده است. بسیاری از شمالی هایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بیشترین آرا را به روحانی اختصاص داده بودند و شور و هیجانشان برای پیروزی وی زبانزد همگان شده بود، اکنون فکر می کنند با مساله همشهری بازی رئیس جمهور روبه رو شده اند که به علت توجه به یک استان قصد دارد یک کار خطرناک را برای انتقال آب دریای خزر ساماندهی می کند که کارشناسان محیط زیست و مخالفان خطرات بسیاری را برای این اقدام برشمرده اند.

شاید محض توجه رئیس جمهور محترم بد نباشد آمار و ارقام ۴ حوزه انتخابیه استان های شمالی و استان سمنان را یادآوری کنیم.

 

آرای روحانی در گیلان ۱،۰۴۳،۷۸۰ رای معادل ۶۶٫۶۸ درصد

 

آرای روحانی در مازندران ۱٫۲۶۶،۸۸۹ رای معادل ۶۰٫۰۴ درصد

 

آرای روحانی در گلستان ۶۱۶،۹۹۹ رای معادل ۶۰٫۸۴ درصد

 

آرای روحانی در سمنان ۱۸۲٫۲۷۹ رای معادل ۴۵٫۱۶ درصد (رئیسی ۴۹۷۲ درصد آرا را کسب کرد.)

 

این نتایج نشان می دهد که زادگاه رئیس جمهور از جمله معدود استان هایی بود که رای پائین تری را به وی اختصاص داد. این در حالی است که به طور مثال استان گیلان با حدود ۷۰ درصد سهم بالائی در پیروزی رئیس جمهور داشت. استانی که حتی خود روحانی در آن میتینگ انتخاباتی نداشت، اما مردمش تصمیم گرفتند بین او و کاندیدای جناح مقابل به گفتمان اعتدال رای دهند. اهمیت بالای این آرا چنان بود که چند ماه بعد از انتخابات، معاون اول رئیس جمهور برای بررسی مشکلات استان گیلان به این استان سفر کرد تا شاید در توسعه استان سرعت قابل ملاحظه ای دبده شود. امری که حداقل از سوی دولت مستقر دیده نشده است.

 

یک سوال مهم مردم شمال از جمله استان گیلان این است که چنین بذل و بخشش هایی چرا یک بار برای مردم این استان رخ نمی دهد. تالاب انزلی و رودخانه های رشت مگر اهمیتی کمتر دارند. با هزینه های به مراتب کمتر از انتقال آب دریا می توان نسبت به ساماندهی آن ها اقدام کرد. همین قطار که بارها وعده پایانش داده شده هرچند به طور آزمایشی افتتاح شده است ولی بسیاری می دانند که در صورت عدم اتصال به انزلی و آستارا هیچ بار مالی مثبتی برای گیلان ندارد. آزادراه رشت- قزوین نیز که هیچگاه قرار نیست تسریع شود. زباله ها که در گیلان گردشگر پذیر به یک بحران بزرگ تبدیل شده است و ماهمچنان مانده ایم که برای آن چه فکری خواهد شد. این مشکلات توسعه ای و محیط زیستی گیلان و شمال را حل کرده اید که حال می خواهید یک مشکل احتمالی زیست محیطی دیگر را تحمیل کنید؟

 

ظاهرا آقای روحانی بعد از این که تفکر سیاسی که با او در انتخابات همراه بود را به کنار نهاده است و تغییر موضع داده است، حال گوئی قصد دارد استان های همراه با خود را نیز تغییر دهد و به استان هایی توجه کند که در انتخابات با رقیب او همراهی می کردند. از اهمیت زبان سرخه ای در مذاکرات هسته ای بگوید و مساله تشنگی یک منطقه را با انتقال آب از یک منطقه دیگر تاخت بزنند. ما نیز مردمانی بودیم که گویی قرار بود تنها سیاه لشگران این کارزار انتخاباتی باشیم. در حالی که قرار بود مردمانی باشیم که توجه بیشتری به ما می شود.