یادداشت | رودخانه‌های رشت سرمايه از ياد رفته

یادداشت | رودخانه‌های رشت سرمايه از ياد رفته

به گزارش رشت۲۰، آرمین شیرزاد: كمتر شهری پيدا می‌شود كه دو رودخانه در آن جريان داشته باشد، رودخانه‌هایی كه همانند رگ‌ها در بدن برای شهر زيبای رشت می‌مانند. از وقتی‌که به ياد دارم می‌گفتند مسافران به رشت نمی‌آیند به شهرهای اطراف می‌روند و فقط از رشت عبور می‌کنند. چرا از اين نعمت و سرمايه عظيم در رشت استفاده نمی‌شود؟! سرمایه‌ای كه می‌تواند شهر زيبای من را دگرگون كند.

واقعاً تا این حد سخت است؟! چند نكته كه می‌تواند در اين امر مهم كمك كند را به‌صورت تيتروار و لااقل به‌صورت جرقه‌ای در ذهن مسئولين استان و شهر رشت بيان می‌کنم. كه هرکدام مقوله جدايي هستند كه ساعت‌ها قابل‌بحث و گفتگو‌اند؛ اما در اين مجال نمی‌گنجد.

هدايت فاضلاب خانگی و بيمارستانی به مجاری فاضلاب شهری در صورت عدم اجرايی بودن آن می‌توان از تسویه‌های مقياس كوچك در دهانه خروجی لوله‌ها استفاده كرد.

اگر از بالا به رشت نگاه كنيم می‌بینیم اين رودخانه‌ها در كل رشت چرخيده است می‌توان با اندكی بالا آوردن سطح آب برای حمل‌ونقل عمومی از وسايل نقليه مسافربری آبی و قایق‌های مسافربری استفاده كرد و هر جا پل وجود دارد ايستگاه زد و معضل ترافيك را کاملاً رفع كرد. استفاده از اسکله‌ها و کافه‌ها و رستوران‌های شناور در جوار رودخانه و كسب درآمد.

شناساندن معماری بومی گيلان با لحاظ كردن در رستوران‌ها و دفاع از برند شهر خلاق خوراك در اين رستوران‌ها با ارائه غذاهای محلی.

ارائه تورهای گردشگری براي رشت و بازديد از اين فضاها مختلف شهری و آشنايی با فرهنگ مردم رشت

همه اين گزینه‌ها می‌توان با واگذاری به بخش خصوصی بدون هزينه به شهرداری انجام شود.