یادداشت / رونق تولید گامی بزرگ برای پایان بحران بیکاری

یادداشت / رونق تولید گامی بزرگ برای پایان بحران بیکاری

به گزارش رشت۲۰ ;مجید رجبی ویسرودی: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر با نگاهی ژرف اندیشانه اقدام به نام‌گذاری هر سال به نام یک هدف مشخص جهت پیشرفت اقتصادی و فرهنگی در کشور نموده‌اند. در سال ۹۸ رهبر انقلاب با چشم‌اندازی قابل‌توجه، این سال را “رونق تولید” نام‌گذاری کردند.

راه‌های رسیدن به رونق تولید

 

یکی از مهم‌ترین اقدامات جهت رسیدن به گام بزرگ رونق تولید در شرایط حال حاضر کشور و با توجه به تحریم‌های خصمانه دولت‌های غربی، حمایت‌های صحیح و با برنامه‌ریزی دولت و مجلس شورای اسلامی خواهد بود. این دست حمایت‌ها در قالب‌هایی همچون وام‌های کم‌بهره‌ی پلکانی و کاهش مالیات برای واحدهای تولیدی می‌تواند باشد که هریک از آن‌ها دارای ضعف‌ها و تهدیدهایی نیز هست.

 

در گام نخست در نظر گرفتن راهکاری صحیح در ارائه وام‌های کم‌بهره برای واحدهای تولیدی بسیار مورد اهمیت است. بدین گونه که دولت با موظف کردن بانک‌ها جهت ارائه وام به واحدهای تولیدی فعال در سطح کشور با از بین بردن هر نوع رانت و سوءاستفاده احتمالی، به این واحدها کمک نماید.

 

یکی از پیشنهادات کارساز در این مسیر پرداخت وام‌های بلندمدت و کم‌بهره به‌صورت پلکانی است؛ یعنی هر واحد تولیدی به میزان تولید خود و ارائه آن به بازار می‌تواند قسمتی دیگر از وام حمایتی خود را دریافت کند. این موضوع سبب خواهد شد تا واحدهای تولیدی کوچک در راستای فضای رقابتی از تهدید بزرگی به نام سوءاستفاده از وام‌های دریافتی دور بمانند.

 

گام دیگر برای رسیدن به رونق تولید در سایه حمایت از تولیدکنندگان کاهش مالیات دریافتی از واحدهای تولیدی است. این موضوع قطعاً با تهدیدهایی همچون خطر سوءاستفاده برخی برای ایجاد فضای پول‌شویی و… همراه خواهد بود که بدین منظور بررسی مداوم و نظارت شدید در راستای تحقق تراز مالی مثبت برای واحدهای تولیدی گامی مهم در این عرصه خواهد بود.

 

از سوی دیگر واحدهای تولیدی با مشکلاتی جدی در زمینه پرداخت حق بیمه کارکنان مواجه هستند که این موضوع باعث ایجاد خطر جدی برای رسیدن به اهداف رونق تولید خواهد بود. بدین منظور راهکارهای لازم از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت می‌تواند باعث بهبود وضعیت اشتغال و تولید در کشور شود.

 

برای رسیدن به این هدف دولت و مجلس محترم می‌توانند با ایجاد بسته‌های حمایتی مدل پرداخت حق بیمه کارگران را به‌گونه‌ای تنظیم نماید تا واحدهای تولیدی با مشکل مواجه نشوند.

 

نتیجه رونق تولید چه خواهد بود؟!

 

نگاه ژرف رهبر معظم انقلاب به مسئله تولید نشان از اهمیت این جایگاه در روند بهبود اقتصاد کشور دارد. تحقق این موضوع سبب خواهد شد تا با تحول در بخش‌های مختلف، شاهد کاهش نرخ بیکاری در کشور، بهبود اوضاع معیشتی مردم، تغییر مثبت در نظام بانکی، افزایش ارزش پول کشور و در نتیجه کاهش نرخ تورم باشیم.

 

رسیدن به این اهداف قطعاً با حمایت جدی دولت و مجلس امکان‌پذیر خواهد بود و در این راستا می‌بایست جهت تحقق نگاه تبیین شده توسط رهبر انقلاب جهت رونق تولید در کشور، تمام ارکان، قوا، نهادها، سازمان‌ها و ادارات تلاش کنند.