یادداشت | سیاست اشتباه و ناکارآمدی در زیبایی شهری رشت

یادداشت | سیاست اشتباه و ناکارآمدی در زیبایی شهری رشت

به گزارش رشت۲۰، سيد مرتضي واعظ، كارشناس مديريت: پروژه‌ای تحت عنوان «آراستگی سیمای ظاهری و ایجاد تبلیغات و آگاه‌سازی فرهنگی بر روی پست‌های زمینی برق» به منظور تمیز و زیبا نگه داشتن پست‌های زمینی برق از سال ۱۳۹۶ کلید خورد. این پروژه می‌تواند بدون هزینه‌های گزاف، زیبایی و آراستگی شهری را به طور بسیار مؤثر و پایدار به ارمغان بیاورد.

«آراستگی سیمای ظاهری و ایجاد تبلیغات و آگاه‌سازی فرهنگی بر روی پست‌های زمینی برق» پروژه‌ای است که با بکارگیری مؤثر و کارآمد از سطوح خارجی پست‌های زمینی برق در صنعت تبلیغات، بدون هزینه‌های گزاف می‌توان همواره آن‌ها را زیبا، تمیز و شیک نگهداری کرد. لذا با نصب آگهی‌ به صورت منظم و سازمان‌یافته (زیر نظر ارگان‌های ذیربط) بر روی سطوح خارجی آن‌ها (دیوارها و درب‌ها)، می‌توان سیمای ظاهری پست‌های زمینی برق را از نظر زیبایی شناختی و ظاهر شهر را نیز از نظر زیباسازی شهری تمیز و زیبا ساخت. با استفاده‌ی بهینه از پست‌های زمینی برق در صنعت تبلیغات، می‌توان بدون هزینه‌های گزاف، تمیزی و آراستگی و زیبایی آن‌ها را در معرض دید مردم عزیز قرار داد. تمامي تفكر انجام شده در اين پروژه با هدف استفاده مؤثر، کارآمد و با توجه به زیبایی شناختی از این پست‌ها در صنعت تبليغات و زیبایی شهری صورت گرفته است؛ این فرآیند از فعالیت‌های اخلاقی و انسان دوستی به حساب می‌آید.

در حال حاضر پست‌های زمینی برق همواره به صورت ناتمیز، کثیف و انباشته شده از تراکت‌ها و دیوار نوشته‌های تبلیغاتی ناهنجار و آشفته در سطح شهر قابل رویت می‌باشند. این سیما و نمای شهری پسندیده مردم بزرگوار شهر نیست و باید فکری اساسی برای آن شود، تا این سیما و نمای زشت، تبدیل به زیبایی و آراستگی گردد. ( تصاویر شماره۱ )

بدین منظور جهت رفع این مشکل با مدیران شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان جلسات متعدد برگزار گردید و نتیجه‌ی حاصل آن شد که (به همراه صدور مجوز) با بکارگیری تبلیغات و درآمد‌زایی، یک فعالیت مستمر و مداوم برای تمیزی و آگاه‌سازی فرهنگی مصرف بهینه برق آغاز ‌شود. در این فعالیت هم به زیبایی و آراستگی پست‌های زمینی برق رسیدگی می‌شد و هم یک فعالیت فرهنگی در جهت رشد آگاهی افکار عمومی از مصرف بهینه برق انجام می‌گرفت؛ و از همه مهم‌تر، احترام به شهروندان گرامی شهر رشت، را به ارمغان می‌آورد. (تصاویر شماره ۲)

با انجام گرفتن یک نمونه و صرف هزینه‌ی شخصی ، همان‌گونه که در تصاویر شماره ۲ نمایان است کثیفی و زشتی و تبلیغات ناهنجار به زیبایی و آراستگی و تبلیغات منظم تبدیل گردید و محیط آن منطقه را به شکلی زیبا و چشم‌پذیر دگرگون ساخت تا حدی که با استقبال و تمجید گرم مغازه‌داران اطراف پُست همراه شد.

اما این پایان ماجرا نبود زیرا با ورود سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت به پروژه، به منظور صدور مجوز تبلیغات تصمیماتی گرفته شد که باعث ایجاد اختلال در پروژه و توقف آن گردید. با وجود اینکه دو نفر از اعضای محترم شورای شهر رشت نیز از مزایا و فواید پروژه آگاه شده بودند و نظر موافق به آن داشتند، همچنین با سازمان مذکور مکاتبه (طبق نامه‌هایی که در دست است) جهت تسهیل در امر صدور مجوز را مرحمت نمودند؛ اما با این حال، رییس سازمان مذکور با عدم همکاری در این پروژه، آن را معلق و بی‌سرانجام کرد، تا جایی که نمونه انجام شده را برچیدند و هم اکنون آن پست زمینی برق به شکل اولیه خود یعنی زشت، کثیف و دارای تبلیغات ناهنجار قابل مشاهده است. (تصویر شماره ۳)

تا آن زمان مدیری از شهرداری و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری که مدیریت شهر را طی سالیان متمادی در دست دارند به فکر تمیزی این پست‌های زمینی برق نبوند و اصلاً اهمیتی برای آن‌ها نداشت. اما حالا با این نمونه که توسط اینجانب ساخته شده بود، متوجه و دست به اقدام شدند؛ برای آنکه نشان‌دهند که سازمان در این امر فعال است فقط دو سه عدد از این پست‌ها را رنگ آمیزی و تزئین کردند( هنوز تعداد بسیاری از پست‌های کثیف در شهر قابل رویت است)، اما با کدام بودجه؟ بودجه‌‌ی شهرداری که بسیاری از کارکنان آن حقوق خود را دیر به دیر دریافت می‌کنند و بدهی‌های هنگفتی که شهرداری در امورات مختلف دارد، همانگونه که اخبار آن منتشر می‌شود. نتیجه آن شد که آنچنان پست زمینی برق را با رنگ محو کردند که دیگر کسی متوجه نشود که این پست زمینی برق است. (تصویر شماره ۴)


در ادامه، نمونه‌ی دیگری از کار سازمان مذکور به روایت تصاویر شماره ۵ قابل مشاهده است که در طی یک دوره ۵، ۶ ماهه چگونه بدون نظارت و رسیدگی و بی‌نظمی و رها کردن پست زمینی باعث آشفتگی ظاهر و خرابی آن شدند. به گونه‌ای که در تصویر شماره ۵ ج که حال حاضر را نشان می‌دهد؛ تزئین‌های سازمان مذکور، خراب و شکسته شده‌اند و از آن بدتر به همین گونه رها شده و نظارت مستمری بر روی آن‌ها اعمال نشده است. (تصاویر شماره ۵)


در صورتی که اگر پروژه‌ی « آراستگی سیمای ظاهری و ایجاد تبلیغات و آگاه‌سازی فرهنگی بر روی پست‌های زمینی برق» توسط نگارنده اجرا شده بود و شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان برای آن مجوز صادر کرده بود، ادامه پیدا می‌کرد، هرگز این اتفاق نمی‌افتاد؛ زیرا به صورت مرتب، مستمر و همه روزه این پست‌ها رسیدگی و نظارت می‌شدند، و اشتغال و درآمدزایی ایجاد کرده بودند و تا به امروز رشد چشمگیری نیز قابل مشاهده برای همشهریان عزیز رشت می‌بود.

مزایا و فواید این پروژه برای شهر و شهرداری بسیار زیاد است که به مواردی از آن در ذیل اشاره می‌شود:

آراستگی و تمیزی سیمای شهری، یعنی احترام به شهروندان گرامی شهر

درآمدزایی و اشتغال‌زایی برای جوانان شهر

درآمدزایی برای شهرداری با دریافت نرخ عادلانه عوارض تبلیغات

برطرف شدن قسمتی از مشکل تبلیغات ناهنجار شهری بدون هزینه برای شهرداری

ایجاد آگاهی‌های مصرف بهینه برق که اطلاعات شهروندان را افزایش و باعث رشد فرهنگ مثبت‌ شهروندی خواهد شد

و…

اما متاسفانه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری رشت با الهام گیری از پروژه‌ی مذکور درصدد رنگ آمیزی پست‌های زمینی برق برآمد و با عدم پیگیری سالم و صحیح باعث ایجاد اثراث منفی شده است:

هزینه‌ی هنگفت و گزاف برای شهرداری جهت رنگ آمیزی و تزئین کاری

کور کردن یک فرصت شغلی

جلوگیری از خصوصی سازی (خصوصی سازی جزو شعارهای دولت است)

عدم درآمدزایی برای شهرداری به عنوان عوارض

و مهم‌تر از همه پایدار نبودن رنگ آمیزی به دلیل رطوبت هوای رشت به طوری که پس از گذشت چند ماه، رنگ از دیوار ریخته خواهد شد همان‌گونه که در دیوارها و رنگ آمیزی‌هایی که قبلا صورت گرفته و هم اکنون خراب و بدون بازسازی رها شده‌‌اند، در سطح شهر نمونه‌های بسیاری از آن‌ها مشاهده می‌شود. (تصاویر شماره ۶ چند نمونه از آن‌ها است)

و…

کور کردن یک فرصت شغلی

ماده ۷ اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان می‌کند: صادرکنندگان مجوز کسب و کار اجازه ندارند به دلیل اشباع بودن بازار از پذیرش تقاضا یا صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند، در صورت امتناع، مصداق « اختلال در رقابت» موضوع ماده ۴۵ این قانون قرار می‌گیرند.

بند ط۴ – ماده ۴۵: ایجاد مانع به منظور مشکل کردن ورود رقبای جدید یا حذف بنگاه‌ها یا شرکت‌های رقیب در یک فعالیت خاص

پروژه «آراستگی سیمای ظاهری و ایجاد تبلیغات و آگاه‌سازی فرهنگی بر روی پست‌های زمینی برق» می‌توانست در حد خود طیفی از جوانان را در زمینه‌های کاری مختلف اعم از: تبلیغات، نظارت، مشاوره، بازاریابی، رنگ آمیزی، طراحی، چاپ و غیرو … مشغول به کار کند؛ اما سازمان مذکور با عدم رعایت قانون اساسی جمهوری اسلامی، باعث گردید تا یک فرصت شغلی برای جوانان این مملکت تا این لحظه از دست برود.

نتیجه:

با توجه به نصایح رهبر بزرگوار حضرت آیت الله خامنه‌ای: آنچه که هم برای مسئولان، و هم برای مردم به‌ ویژه جوانان مؤمن و انقلابی وظیفه ایجاد می‌کند، به میدان آوردن ظرفیت‌ها و نیروهای مردمی است؛ در ادامه ایشان فرموده‌اند: نیروهای مردمی خیلی می‌توانند کمک کنند و کمک هم می‌کنند، منتها برنامه می‌خواهد که چه‌جوری از نیروهای مردمی استفاده کنیم. جذب دل‌های مردم و جذب کمک‌های مردم چه کمک‌های مالی‌شان چه کمک‌های فکری و بازویی‌شان خیلی هنر می‌خواهد و این برنامه‌ریزی لازم دارد. [از بیانات رهبر انقلاب خطاب به مسئولان کشور، ۱۱/۰۲/۱۳۹۵]

بکارگیری از علم و توان جوانان تحصیل کرده و میدان دادن به آن‌ها برای آبادانی شهر و کشور باعث خواهد شد تا امورات و مشکلات کشور خیلی راحت‌تر و با راه حل‌های ساده و آسان برطرف گردد. ولی خودرایی، تنگ‌نظری، یکجانبه‌گرایی و مافیابازی توسط سازمان‌ها در امورات شهری و کشوری ضربات مهلکی به این نوع فعالیت‌ها وارد کرده است.

لذا با بهره‌گیری از پروژه‌ی «آراستگی سیمای ظاهری و ایجاد تبلیغات و آگاه‌سازی فرهنگی بر روی پست‌های زمینی برق» به آسانی و بدون صرف هزینه‌های گزاف از بیت‌المال، بخشی از مشکل تبلیغات ناهنجار شهری و کثیفی و زشتی آن برطرف خواهد شد. امید است تا دست‌اندرکاران امور شهری، بیانات رهبری را سرلوحه کارها و تصمیم‌گیری‌های خود قراردهند.

با سپاس از همکاری و مشاوره‌ی دکتر سید محمد حسین سیادتی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی