یادمان دفاع مقدس در رشت رونمایی شد

یادمان دفاع مقدس در رشت رونمایی شد

شهردار رشت در مراسم رونمایی از یادمان دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس صرفاً یک کلمه و صفت نیست و می‌خواهیم آن را در یک تداعی فرهنگی در فضاهای شهری معنادار کنیم.

IMG_20170113_233255

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایلنا از رشت، یادمان دفاع مقدس طی مراسمی از سوی شهرداری منطقه ۲ رشت با حضور مدیرکل ارشاد و مدیرکل بنیاد شهید استان، شهردار رشت، جمعی از اعضای شورای شهر و دیگر مدیران شهری به همراه خانواده های محترم شهدا توسط مادر شهیدان نهی قناد در میدان دفاع مقدس رشت رونمایی شد.

در این مراسم مرتضی عاطفی شهردار منطقه ۲ رشت بیان داشت: سال ها بود میدان دفاع مقدس به این نام در شهر وجود داشت اما المان و نشانی به این نام نبود که با برنامه ریزی های مختلف که انجام گرفت طی ۳ ماه توانستیم این المان را در این میدان نصب کنیم.

شهردار منطقه ۲ رشت اضافه کرد: در طراحی این المان سعی شده ترکیبی از ابعاد احساسی، اعتقادی و شخصیتی با بکارگیری‌عناصر معنوی و ریاضیات ایجاد شود که بیان موضوع را با انتقال احساسات مناسب به عموم جامعه عرضه کند.

عاطفی در پایان از  استاد پورنصری نژاد سازنده و طراح این المان تشکر کرد و این المان را هدیه از طرف مردم به شهداء، ایثارگران و جانبازان و خانواده های آن ها دانست.

شهردار رشت نیز در این مراسم گفت: دفاع مقدس صرفاً یک کلمه و صفت نیست و می‌خواهیم آن را در یک تداعی فرهنگی در فضاهای شهری معنادار کنیم.

وی در ادامه افزود: در جایی که قرار است معنویت را سرلوحه خود قرار داریم باید مفاهیم انتزاعی را به تصویر بکشیم.

 ثابت قدم خاطرنشان کرد: می توانیم  در محلات و گره‌های شهری، تجلی ذهنی ایجاد کنیم و خاصیت  این میدان در  این است که در یک گره شهری واقع شده است.

وی همچنین اظهار داشت: اگر می خواهیم  کمتر مادی فکر کنیم نیاز به تصویر کشیدن مفاهیم انتزاعی داریم و برای چنین تصویر مفاهیم انتزاعی، مجبوریم آن ها را به جامعه نشان دهیم. وی در پایان گفت: معنویت فقط شعار نیست بلکه عملی است که زندگی مادی جامعه را ارتقا داده  تا فرد با اعتماد بیشتر بتواند فرهنگ شهادت را ترویج دهد.

سید رضا موسوی روزان رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در این مراسم با اشاره به اینکه سال‌ها اسم این میدان دفاع مقدس بود ولی نمادی از دفاع مقدس در این میدان وجود نداشت گفت: به لطف خدا و همت شهردار منطقه، این مهم تحقق پیدا کرد. وی در ادامه افزود:  مقام معظم رهبری تاکید دارند که یاد شهدا را زنده نگه داریم و یکی از راه‌های زنده نگه داشتن یاد شهدا این است که نام شهیدان را عینی و ملموس ببینیم.

وی با بیان اینکه برای نصب المان میدان دفاع مقدس درختان کاج این میدان قطع نشد تاکید کرد: درختان کاج تنها از محل خود برداشته شد و دوباره در پارک شهر کاشته شد و اگر غیر از این بود از المان تصویر خاصی مشاهده نمی‌شد.

مدیرکل ارشاد استان گیلان نیز در این مراسم با تشکر از  ثابت قدم و شهرداری منطقه ۲ برای نصب این المان گفت: یادمانی پایداری با خود دارد که تفکر را با خودش بیاورد. ایثار و شهادت هنوز برای جامعه هویت بخش است و تا وقتی این هویت وجود دارد باید برای آن صحبت کرد. وی افزود: خوشحالم که در این شهر چنین خرد جمعی وجود دارد که هرچیزی را می خواهند پایدار کنند با لباس هنر عرضه می‌کنند.

فیروز فاضلی در پایان اظهار داشت: توسعه شهر حاشیه هایی را به ویژه در حوزه محیط زیست خواهد داشت و برای ساختن شهری آباد و توسعه یافته باید شهروندی آشنا با فرهنگ توسعه داشته باشیم و فقط ظاهر را مشاهده نکنیم.

رسول جلایی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان نیز در این مراسم با بیان اینکه این میدان از سال ۷۴ به نام دفاع مقدس نامگذاری شد اما فاقد یادمان بود، افزود: ایجاد یادمانی مطابق با نام میدان از مطالبات چندین ساله مردم بود که امروز به وقوع پیوست.

عبدالله پاکاری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان نیز در این مراسم گفت: باید به مقوله ایثار و شهادت بیشتر پرداخته  شود تا سرآمد و الگویی برای دیگر شهرها باشیم.

پاکاری با اشاره به اقدامات شهرداری و شورای شهر در خصوص ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تصریح کرد: طی ۲ سال اخیر اقدامات قابل توجهی در خصوص ترویج فرهنگ شهادت در شهر رشت انجام شده که نشان دهنده رویکرد مدیریت شهری است.