یک متخصص بیماری های عفونی: دست ها را بدون دلیل و بهانه بشوییم/ کرونا قابل مهار است

یک متخصص بیماری های عفونی: دست ها را بدون دلیل و بهانه بشوییم/ کرونا قابل مهار است

به گزارش رشت۲۰ ،یک متخصص بیماری های عفونی شستن دست ها با هر شوینده ای را مهمتر از ماسک زدن دانست و اظهار کرد: این روزها باید بدون دلیل و بهانه دست ها را بشوییم.

دکتر لطف الله داوودی در گفت وگویی، ویروس کرونا را خیلی جدید و ناشناخته ندانست و اظهار کرد: مردم نباید از کرونا بترسند، بلکه باید مراقب باشند با رعایت نکات بهداشتی آلوده به ویروس نشوند.

 

وی با بیان اینکه ویروس کرونا از سال ها قبل وجود داشته و عامل ۱۵ درصد سرماخوردگی های ماست، افزود: همه ما ویروس کرونا را تجربه کرده ایم، اما این ویروس در طی زمان سه بار جهش کرده و موجب شده هر سه بار به عنوان یک بیماری نوپدید در جهان ظاهر شود.

 

این متخصص بیماری های عفونی، مقاومت بدن را در مقابل ویروس های شناخته شده و شایع بیشتر دانست و تصریح کرد: به واسطه جهش جدید ویروس کرونا و نوپدید بودن این بیماری، اغلب افراد تاکنون با آن مواجه نشده اند و لذا در زمان شیوع درصد بیشتری را مبتلا می کند.

 

داوودی عدم وجود دارو و واکسن مناسب برای کروناویروس را موجب تشدید بیماری در افراد و حتی بستری شدن دانست و اضافه کرد: ویروس کرونا در سال ۲۰۰۳ به شکل بیماری سارس، در سال ۲۰۱۲ به شکل بیماری مرس و در ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ به شکل بیماری کووید – ۱۹ بروز پیدا کرده است. البته دو بیماری قبلی بعد از شیوع خیلی زود مهار و کنترل شد.

 

وی با ابراز امیدواری نسبت به مهار سریع کووید – ۱۹ و تولید واکسن مناسب طی ماه های آینده، خاطرنشان کرد: کرونا قابل مهار است، اما در حال حاضر با این ویروس مواجه هستیم و راه های انتقال آن را می شناسیم لذا اولین گام در مهار و کنترل بیماری جلوگیری از انتشار آن است.

 

این متخصص بیماری های عفونی، ویروس کرونا را یک ویروس تنفسی دانست و متذکر شد: ویروس کرونا فقط از راه استنشاق وارد بدن نمی شود و می تواند از طریق تماس دست با چشم و بینی و دهان به مخاطات ما راه پیدا کند لذا این روزهای کرونایی عادت دست زدن به چشم و بینی و دهان را کنار بگذاریم.

 

داوودی صرف ماسک زدن را راهکاری مناسب برای مقابله با کرونا ندانست و عنوان کرد: برخی از افراد که با ماسک در جامعه حضور دارند، نوعی اطمینان کاذب از عدم مبتلا شدن به ویروس کرونا را پیدا می کنند و خیال می کنند با ماسک دیگر بیمار نمی شوند، اما فریب می خورند.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه سطوح می تواند منشا ویروس کرونا باشد، گفت: باید در تماس با اشیاء بیشتری احتیاط را داشته باشیم. البته در صورت تماس با اشیاء خیلی جای نگرانی نیست و باید بهداشت را رعایت کنیم و ضد عفونی کردن و گندزدایی را جدی بگیریم.

 

این متخصص بیماری های عفونی، شستن دست ها با هر شوینده ای را مهمتر از ماسک زدن دانست و اظهار کرد: این روزها باید بدون دلیل و بهانه دست ها را بشوییم؛ قبل از غذا و بعد از غذا و قبل از رفتن به بیرون و بعد از بازگشتن به خانه و قبل از دست زدن به اشیاء و بعد از دست زدن به اشیاء.

 

داوودی، استفاده از ماسک را برای بیماران مبتلا به کرونا الزامی دانست و یادآور شد: ماسک مانع از پخش شدن بیماری می شود. همچنین پزشکان و پرستارانی که در ارتباط با بیماران کرونایی هستند باید حتما از ماسک استفاده کنند

 

وی سالمندان را گروه در معرض خطر دانست و اضافه کرد: افرادی که بیماری های مزمن قلبی و ریوی و دیابت دارند نیز نکات بهداشتی به ویژه شست و شوی دست ها را جدی بگیرند تا خود را از خطر ابتلا به کروناویروس حفظ کنند.