یک مرد مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان البرز شد!

یک مرد مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان البرز شد!

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از انتخاب، حجت‌الاسلام والمسلمین محدر به مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان البرز منصوب شد.

نماینده، ولی فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج با بیان اینکه برخی در مقایسه بین بانوان و برادران حرف‌های قشنگ و ظاهر زیبا می‌زنند، اظهار داشت: آن‌ها می‌خواهند تطبیقی دهند با مسایل روز و مسایل اومانیستی که هست بنابراین در همین بحث حجاب که زده می‌شود که دست مردم باشد، این محدوده‌اش چه می‌شود.

نماینده، ولی فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج با بیان اینکه مسیر حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی است گفت: این کار الزاماتی دارد که مقدمه‌اش جامعه‌سازی است و جامعه را خانواده می‌سازد.

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیریت حوزه علمیه خواهران البرز افزود: رکن اصلی خانواده بانوان هستند و بانوانی که ساخته‌شده‌اند می‌توانند خانواده و بعد جامعه بسازند و برود به سمت تمدن و بدون این‌ها نمی‌شود چراکه زن خانه است که جامعه‌ساز است.

وی ادامه داد: حوزه علمیه خواهران است که هم در کلان علمی کشور باید شاخص باشد و هم در مساله جامعه‌سازی به‌طور تخصصی و در بخش زنان و خانواده باید کار کنند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانی حوزه علمیه خواهران را پدیده دانسته‌اند، افزود: برای اهمیت حوزه علمیه خواهران کلام خدای تعالی در آیه ۳۳ سوره مبارکه فصلت بهترین تعریف و بیان است که وظیفه و کار طلاب چه اندازه مهم و اثرگذار است.

امام‌جمعه کرج با اشاره به اینکه کار ما از بالاترین کارهاست، چون دعوت به خدای تعالی می‌کنیم، تصریح کرد: ما در کار طلبگی از خدا می‌گویم پس پراهمیت است چراکه کار انبیا الهی نیز همین بوده و آن‌ها آمدند تا با کلام خدا تمدن‌سازی و انسان‌سازی کنند و جامعه را تربیت الهی و مردم را موحد کنند.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان البرز بابیان اینکه موحد شدن و موحد کردن انسان‌ها تنها یک کار فرهنگی و تربیتی نیست و کاملا سیاسی است، اظهار داشت: ما در اسلام هیچ دستوری چه دستورات فردی و چه اجتماعی نداریم که آن دستور سیاسی نباشد حتی دستورات فردی هم با تحلیلی که وجود دارد مربوط به سیاست است.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه توحید یک امر سیاسی است یعنی کسی که موحد شود دغدغه‌مند می‌شود، افزود: کسی که موحد شد دشمن‌شناس می‌شود بنابراین برای توحیدی که در انسان دشمن‌شناسی و استکبارستیزی و دغدغه محرومین و مستضعفین ایجاد نکند آن توحید ناقص است.

امام‌جمعه کرج یاد آورشد: زمانی که کسانی را می‌بینیم یا می‌شنویم که راجع به اسلام نکاتی را بیان می‌کنند که بعضی از گوشه‌های اسلام آن ساییده شده و یا به طور مثال نسبت به برخی احکام نظرات خاصی دارند این نشان‌دهنده این است که اسلام را خوب نفهمیده‌اند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه برخی در مقایسه بین بانوان و برادران حرف‌های قشنگ و ظاهر زیبا می‌زنند، اظهار داشت: آن‌ها می‌خواهند تطبیقی دهند با مسایل روز و مسایل اومانیستی که هست بنابراین در همین بحث حجاب که زده می‌شود که دست مردم باشد، این محدوده‌اش چه می‌شود. چه چیزی کم شود درست می‌شود، بنابراین در اختیار مردم نمی‌شود باشد و برداشتن چادر و روسری این‌ها نقص واردکردن به همان اصل جامع است.

وی در ادامه بابیان اینکه باید فهم جامع از اسلام داشت و بعد هم این فهم را فهماند و بعد مستقرش کرد، افزود: جایگاه حوزه علمیه بست توحید است و در این زمینه باید تلاش کند.

نماینده، ولی فقیه در استان البرز بابیان اینکه مهم‌تر از کار کمی کار کیفی کردن است، گفت: کار تربیتی کمیت بردار نیست و بنده مکرر در جلسات عرض کردم بحث تربیت در اندازه‌گیری‌های معمول نمی‌آید و می‌شود سرفصل‌هایی برایش قرارداد، اما نمی‌شود برای آن ظرفیت سنجی کرد لذا در بحث تربیت باید دید قابلیت‌ها در فرد مقابل هست یا خیر.

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: ما به عالم نیاز داریم و عالم متقی باتقوا که وظیفه خود را خوب بداند و موقعیت مکانی و زمانی را خوب تشخیص دهد و گذشته از علم باید معنوی باشد چراکه طلبه‌ای که معنوی نباشد و با مسائل معنوی ارتباط نداشته باشد به درد نمی‌خورد و باید این را در خود تقویت کند.

وی بابیان اینکه معنویت منافی با استفاده از تکنولوژی روز ندارد، ادامه داد: برخی فکر می‌کنند که اگر افراد از این مسائل استفاده کنند باروح تقوا و معنویت سازگاری ندارد درصورتی‌که عیبی ندارد که از این‌ها استفاده کنند و تقوا را نیز رعایت کنند.

رییس شورای سیاستگذاری امور مساجد استان البرز بابیان اینکه آنچه امروز اهمیت دارد عالم شدن و عالمه شدن است، اظهار داشت: نگاه ما به حوزه خواهران در سطح کلان یکی از ارکان علمی کشور است و هرچه این حوزه عالم تربیت کند یعنی به سرمایه‌های علمی کشور اضافه‌شده و رکنی از ارکان علمی کشور حوزه خواهران هستند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه بانوان در مباحث علمی باید به‌طور عام شرکت داشته باشند، افزود: این حرف که گفته می‌شود خواهران درس بخوانند و عالم شوند که این عالم شدنشان نیاز‌های بخش زنان را برطرف کند، درست است، اما در مباحث علمی هم باید به‌طور عام شرکت داشته باشند و این‌طور نباشد که اگر شبهه‌ای به دین وارد شد بگویند این مربوط به بحث خواهران نیست.

وی با اشاره به اینکه فعالیت حوزه در بحث‌ها باید تخصصی و سریع‌تر صورت گیرد، بیان داشت: برنامه برای جامعه‌سازی و تمدن سازی همین بیانیه «گام دوم» است که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند و شما دقت دارید که خطاب این بیانیه خطاب عام است، اول به همه مردم است بعد یک خطاب خاص به جوانان دارد و بعد یک خطاب اخص به افراد ویژه دارد لذا آن هفت‌بندی را که مطالبه می‌کنند هم به عامه، هم به خاص و هم به اخص است.

وی در ادامه افزود: ما به‌عنوان طلبه‌های حوزه علمیه هم مخاطب خاص و هم مخاطب عام و هم خاص الخاص هستیم که اگر نگاه کنید از مهم‌ترین مسایلی که در بیانیه «گام دوم» به ما برخورد می‌کند مساله معنویت و اخلاق و علم‌آموزی است.

رییس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه استان البرز بابیان اینکه مدیریت جدید باید به بحث‌های تخصصی توجه و برنامه‌ریزی داشته باشند، گفت: اگر بخواهیم طلبه‌های خوبی تربیت کنیم باید مدیران مدارس کارآزموده و به قول طلبگی به حمل شایع مدیر باشد و مانند مادر مهربان در عین صلابت به مسایل دیگر هم توجه کند.

آیت‌الله حسینی همدانی ادامه داد: غیر از دستورات ابلاغی که از مرکز مدیریت خواهران به دست می‌آید مدیر محترم نسبت به مسایل بومی استان و بومی کردن بعضی امورات که مربوط است به منطقه توجه داشته باشد و مانند پدری که هم به داخل خانه و هم بیرون توجه دارد او هم به داخل و طلاب و در خارج از حوزه به مسایل دیگر هم توجه داشته باشند و خانواده طلاب را در نظر بگیرند که توجه به خانواده طلاب یک‌بخشی از کار مدیر باشد.

وی بابیان اینکه در مساله پژوهش باید دقت بیشتری شود، افزود: موضوع شناسی و اولویت‌بندی در موضوعات را باید توجه کرد و پژوهش بسیار مهم است که رویکرد پژوهشی شده، اما پژوهش باید باری از دوش بردارد و مسیری را روشن کند.

نماینده، ولی فقیه در استان البرز با اشاره به عقبه کم حوزه‌های علمیه خواهران، اظهار داشت: حوزه خواهران عقبه کمی دارد و حوزه علمیه برادران هزار سال از خواهران جلو هستند، اما در عوض خواهران هزار سال تجربه همراه خوددارند.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه حوزه علمیه خواهران در همین محدوده زمانی کوتاه رشد بسیاری داشته است، افزود: با استفاده از این عقبه خواهران می‌توانند پیشرفت خیلی خوبی داشته باشند و باید حوزه علمیه جامعه را نورانی کند که بخش عظیمی از آن متوجه خواهران است.

وی با اشاره به اینکه بحث اخلاق را باید جدی بگیریم، عنوان کرد: اگر بخواهیم جامعه را اخلاقی کنیم باید خودمان متخلق به اخلاق باشیم یعنی نمی‌شود خودمان ابتلا به بلایای اخلاقی باشیم، اما از دیگران بخواهیم که آن‌ها این‌گونه نباشند.

دراین آیین از زحمات حجت‌الاسلام والمسلمین طاهر تقدیر و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدر به مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان البرز منصوب شد.