یک نماینده مجلس: اگر از ابتدا کانون‌های شیوع کرونا قرنطینه می‌شد، شاهد فاجعه نبودیم

یک نماینده مجلس: اگر از ابتدا کانون‌های شیوع کرونا قرنطینه می‌شد، شاهد فاجعه نبودیم

به گزارش رشت۲۰ ،ووهان چین که منشا شیوع بیماری کرونا بود پس از قرنطینه چندماهه و تمهیدات لازم اکنون در حالی به زندگی و شرایط عادی برمی‌گردد که در ایران روز به روز بر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها بر اثر ویروس کرونا افزوده می‌شود.

عدم قرنطینه شهر قم که به عنوان اولین شهر درگیر شده با کرونا، موجب شد تا این بیماری به سرعت در سراسر کشور گسترش پیدا کند و جان هموطنانمان را بگیرد. «مصلحت کشور» و «شفا بخش بودن قم» کلیدواژه‌هایی بود که باعث شد تا قرنطینه قم انجام نشود. همین موضوع باعث شده انتقادات نسبت به این موضوع روز به روز بیشتر شود و همین مسئله را باعث بروز فاجعه در کشور بدانند.

 

در استان‌های جنوبی همچون بوشهر، خوزستان سیستان و بلوچستان و هرمزگان هر چند تعداد مبتلایان کمتر از شهرهای دیگر است اما به علت کمبود امکانات شیوع ویروس کرونا در حال افزایش است و این بیم وجود دارد که وضعیت در روزهای آینده خطرناک‌تر شود؛ چنانچه نمایندگان مجلس بر کمبود امکانات در شهرهایشان تاکید کرده‌اند.

 

کمبود امکانات چشمگیر است

 

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی به رویداد۲۴ می‌گوید: وضعیت استان به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که دارد نسبت به سایر شهر‌های کشور میزان مبتلایان کمتری دارد. هرچند که بیمارستان‌ها و دانشگاه علوم پزشکی استان تمام تلاش خود را می‌کنند، اما کمبود‌ها همچنان چشمگیر است. ما پزشک متخصص به تعداد مناسب نداریم و با توجه به میزان افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، بار بزرگ و سنگینی بر روی دوش پزشکان است که به صورت سه شیفت در حال خدمات رسانی هستند و همین موضوع ممکن درصد خطا را به دلیل خستگی و فشردگی کار بالا ببرد.

 

ساری با بیان اینکه باید تعداد پزشکان متخصص افزایش پیدا کند، گفت: اقلام دارویی و وسایل بهداشتی باید به میزان لازم در دسترس پزشکان و کادر درمان قرار بگیرد. در اهواز بیمارستان رازی به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است و از این نظر مشکلی نداریم، اما با توجه به رشد گسترده این بیماری در روز‌های آینده، بهتر بود که برخی بیمارستان‌های دیگر و تعداد مناسب پزشک و اقلام پزشکی و بهداشتی آماده شود.

 

 

نماینده مجلس دهم ادامه داد: میزان رفت و آمد در سطح شهر خوشبختانه بسیار کاهش پیدا کرده است، اما کافی نیست و مردم بازهم باید نسبت به رعایت بهداشت فردی و جمعی توجه ویژه‌ای داشته باشند. درخصوص تعداد مبتلایان و فوتی‌ها نیز به آمار وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان اکتفا می‌کنم.

 

اگر قم را قرنطینه می‌کردند شاهد چنین فجایعی در کشور نبودیم

 

ساری با اشاره به مسمومیت و مرگ تعدادی از شهروندان اهوازی به علت مصرف مشروبات الکلی تقلبی گفت: این اتفاقی است که رخ داده و نیاز است که دوستان امنیتی و نظامی استان اقدامات لازم را مانند گذشته انجام دهند. افرادی در این باره دستگیر شدند و امیدوارم مسئولین مرتبط در این راستا تذکر و هشدار‌های لازم را به مردم برای مصرف این مشروبات بدهند و اجازه ندهند که چنین اتفاقی بار دیگر رخ دهد.

 

نماینده مردم اهواز در ادامه یاد آور شد: درباره قرنطینه شهرها، باید بگویم که اگر از همان ابتدای امر محدودیت رفت و آمد و قرنطینه برای اولین شهری که درگیر کرونا بود اعمال می‌شد، ما شاهد چنین فجایعی در کشور نبودیم. از همان ابتدا بسیاری از کشور‌ها هشدار این بیماری را داده بودند و اقدامات لازم را هم انجام دادند، اما ایران حتی در اطلاع رسانی هم ضعیف عمل کرد و این دیرکرد در گسترش بیماری موثر بود. هرچند برای قرنطینه دیر شده است، اما از حالا به بعد را باید جدی بگیریم و اگر در زمان فعلی هم این اقدام را به صورت جدی دنبال کنیم می‌توانیم این فاجعه را کنترل کنیم.