۱۶۰ اثر در جشنواره قصه‌گویی در استان گیلان با هم رقابت کردند‌ مدیرکل کانون پرورش فکری گیلان:

۱۶۰ اثر در جشنواره قصه‌گویی در استان گیلان با هم رقابت کردند‌

مدیرکل پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان گفت: در نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی در استان گیلان، ۱۶۰ اثر دریافتی در بخش مقاله، داستان و قصه گویی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

139505241740154058383174 - ۱۶۰ اثر در جشنواره قصه‌گویی در استان گیلان با هم رقابت کردند‌

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از تسنیم، علی پورحسن ظهر امروز در اختتامیه نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان، اظهار داشت: هنر دارای اهداف والایی است و از آسمان‌ها آمده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان با اشاره به اینکه همه هنرمندان آسمانی هستند بیان کرد: برای برخی هنرها مستند تاریخی وجود ندارد اما برای برخی هنرها مانند شعر و قصه مستند تاریخی موجود است.

پورحسن با بیان اینکه در کتاب مقدس قرآن کریم به شعرا عنایت خاصی شده است گفت: شعرا علمایی بوده‌اند که آسمانی می‌اندیشیده‌اند و برخی از ائمه اطهار(ع) نیز شاعر بوده‌اند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان با اشاره به اینکه فاطمه زهرا(س) نیز شاعر بوده است افزود: ایشان در شعری با عنوان پدر در مورد پیغمبر گفته‌اند “اگر اندوه مرا به روح می‌پاشیدند شب تیره می‌شد”.

پورحسن با تصریح اینکه در قرآن  چندین بار به قصه اشاره شده است گفت: قرآن به خود قصه‌گویی به‌عنوان هنر اشاره کرده و به پیغمبر اکرم(ص) نقل شده خودت قصه گو باش و اساس قصه برای گویش اندیشه‌ها و بیداری است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان خاطرنشان کرد: استان گیلان لبریز از قصه‌ها و آزمون‌ها و آداب قصه‌گویی است و در جشنواره استانی قصه‌گویی، قصه کودکان گیلانی به شکل قصه گویی و انتشار کتاب‌های برگرفته از این قصه‌ها به روایت درآمد.

وی با بیان اینکه در نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی علاوه بر رقابت بین ۱۶۰ اثر دریافتی در بخش مقاله و داستان،  قصه گویان نیز در سه بخش  نوجوانان کانون، مربیان کانون و بخش آزاد که مربوط به مربیان مدارس، مربیان مهدکودک‌ها و پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها بود با یکدیگر به رقابت پرداختند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان اعلام کرد: ۳۰ درصد برگزیدگان نهایی در اسفندماه جهت داوری مجدد در تهران به رقابت خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برگزیدگان نهایی نوزدهمین دوره جشنواره قصه گویی استان گیلان در سه بخش نوجوان، مربیان کانون و بخش آزاد اعلام شد.

در بخش مربیان کانون، بتول آقاجانی، سیده زهرا کاظمی‌ و فاطمه گل گلی؛ در بخش آزاد زهرا علیزاده، سمانه خان جانی، سید سارا میرجعفری و سمیه لاجوردی و در بخش نوجوان بهار امیری، سیده ملیکا هاشمی و محترم حجت معرفی شدند.