۴کالایی که به خاطر ویروس کرونا سقوط کرده اند تمام کالاها از نفت گرفته تا فلزات گرانبها و ارز مجازی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا سقوط کرده اند.

۴کالایی که به خاطر ویروس کرونا سقوط کرده اند

به گزارش رشت۲۰ ،این تنها نفت نیست که در شرایط فعلی سقوط می کند، کالاهای دیگر مثل فلزات گرانبها هم وضعیت مشابهی دارند. حتی طلا هم نتوانسته موقعیت خود را به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن حفظ کند.

همه چیز به پایین ترین حد خود رسیده است. حتی بیت کوین که قابلیت مجازی بودن آن می‌توانست از نظر تئوری از آن در برابر یک ویروس بیولوژیک حمایت کند، در امان نبوده است. پالادیوم هم که اخیراً به بالاترین حد رسیده بود و محبوب ترین فلز قلمداد می شد، تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

نفت

 

نفت نه تنها با کاهش رشد تقاضا ناشی از شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، بلکه قربانی اقدام عربستان و روسیه برای پر کردن بازار با نفت ارزان هم شده است. در حالی که تولید این دو دوست قدیمی و دشمنان فعلی هنوز افزایش نیافته ولی احتمالا در اول آوریل اتفاق می‌افتد و بازار نفت را پر خواهد کرد. در واقع عربستان در حال کرایه نفتکش های بسیار بزرگ برای حمل این مقدار نفت اضافی و غیرضروری به بازار است.

 

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به خاطر جنگ قیمت عربستان و روسیه ، بدترین ماه‌های خود را در تاریخ سپری می‌کنند.

 

طلا درخشندگی خود را از دست می دهد

 

ناگهان، در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، همه متوجه شدند که طلا در واقع هیچ کاربردی به جز جذابیت ندارد. طلا دیگر نقشی به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن بازی نمی کند.

 

درست یک هفته قبل، تصور می شد ویروس کرونا قیمت طلا را به اوج می رساند. حتی طرفداران متوسط طلا هم مطمئن بودند این کالای سرمایه گذاری ایمن در جهان بیشترین سود را از شیوع این ویروس خواهد برد. طلا در هفته گذشته به بالاترین حد خود طی هفت سال گذشته رسیده بود ولی بعد ناگهان درخشندگی خود را از دست داد.

 

پالادیوم: یک اوج کوتاه مدت

 

ویروس کرونا بر فروش خودرو تاثیر گذاشته است و فروش خودرو ارتباطی مستقیم با پالادیوم دارد. فروش خودرو در چین در ماه فوریه ۸۲% به صورت سالانه سقوط کرد. قیمت پالادیوم هم زمان با کاهش قیمت سایر کالاها در سراسر جهان ۳۰ درصد در هفته گذشته پایین آمد و بدترین هفته خود را در روز جمعه به پایان رساند. ارزش این کالا از ۲۵۰۰ دلار در اول هفته به ۱۸۰۰ دلار در روز جمعه رسید.

 

بیشتر بخوانید

راه حل های ۷ اقتصاد بزرگ دنیا برای مقابله با تبعات ویروس کرونا

 

کرونا اقتصاد جهان را وارد دوره رکود کرده است

 

بیت کوین: هیچ امنیت دیجیتالی وجود ندارد

 

شاید تصور شود یک ارز ۱۰۰ درصد مجازی در برابر تاثیرات یک ویروس فیزیکی ایمن باشد ولی سرمایه گذاران بیت کوین در این هفته شوکه شدند. بیت کوین ۵۰ درصد ارزش خود را طی دو روز از دست داد.

 

فقط بیت کوین نیست، همه ارزهای مجازی سقوط کرده اند. کل سرمایه بازار برای کل بازار ارز مجازی طی ۲۴ ساعت ۹۳٫۵ میلیارد دلار کاهش یافت.