۴۰ درصد از عرصه‌های طبیعی استان گیلان در خطر سیل و رانش است مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان:

۴۰ درصد از عرصه‌های طبیعی استان گیلان در خطر سیل و رانش است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه ۴۰ درصد از عرصه‌های طبیعی استان گیلان را در خطر سیل، رانش و لغزش است، گفت: تلاش می‌کنیم میزان خطرات عرصه‌های طبیعی در گیلان را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهیم.

139505011910173948190394 - ۴۰ درصد از عرصه‌های طبیعی استان گیلان در خطر سیل و رانش است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از تسنیم ، داوود زارع صبح امروز در یک نشست خبری در رشت اظهار داشت: ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی گیلان دچار سیل خیزی، رانش و لغزش هستند.

وی ۴۰ درصد از عرصه‌های طبیعی استان گیلان را در خطر سیل، رانش و لغزش دانست و بیان کرد: تلاش می‌کنیم میزان خطرات عرصه‌های طبیعی در گیلان را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان تصریح کرد: براساس وضعیت عرصه‌ها در گیلان سعی می‌کنیم با توجه به اعتبارات موجود اکثر فعالیت‌های آبخیزداری را در گیلان انجام دهیم.

زارع، تالاب انزلی و عرصه‌های غرب استان گیلان را به لحاظ آبخیزداری مهم عنوان کرد و گفت: با توجه به اعتبارات سال گذشته، ۴ حوزه آبخیز را بر اساس مطالعات پیش بینی کردیم.

وی با بیان اینکه هر سال ۳٫۵ میلیارد تومان اعتبارات ملی در حوزه آبخیزداری به ما تعلق می‌گیرد اظهار کرد: تلاش می‌کنیم اعتبارات جذب شده را تا ۵ میلیارد تومان افزایش دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تعامل این اداره کل را با دستگاه‌های مربوطه نظیر اداره کل بحران استانداری گیلان خوب عنوان کرد و گفت: به‌طور متوسط سالانه ۱٫۵ الی ۲ میلیارد تومان اعتبار به ما تعلق می‌گیرد که متاسفانه اعتبارات امسال تاکنون تخصیص نیافت.

زارع یکی از فعالیت‌های آبخیزداری را مدیریت آب و خاک عنوان کرد و بیان کرد: در مناطقی که پوشش گیاهی از بین رفته است مدیریت آب و خاک اهمیت زیادی دارد و باید سعی کنیم پوشش گیاهی حفظ شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان با بیان اینکه به‌دنبال کاهش برداشت از منابع طبیعی مانند چوب هستیم عنوان کرد: حفظ و نگهداری هر هکتار از منابع طبیعی ۲۵۰ هزار تومان هزینه دارد.

زارع با اشاره به اینکه حفاظت و مدیریت برخی مراتع توسط دامداران انجام می‌شود خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم مشارکت مردم را در حفظ منابع طبیعی افزایش دهیم.