۴۰ نماینده به مجلس شورای اسلامی اضافه می شود/ سهم رشت یک نماینده

۴۰ نماینده به مجلس شورای اسلامی اضافه می شود/ سهم رشت یک نماینده

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از تصویب کلیات طرح افزایش تعداد نمایندگان، خبر داد.

 

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از هاتف خبر اصغر سلیمی در توضیح بحثهای نشست روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه امسال کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح تعیین محدوده ی حوزه‌های انتخاباتی و تعداد نمایندگان آنها بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی دولت می‌تواند هر ۱۰ سال با توجه به عوامل انسانی، جغرافیایی، سیاسی و نظیر آنها حداکثر ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه کند.
نماینده ی مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی به “خبرگزاری خانه ملت” گفت: با توجه به گذشت ۲۰ سال از آخرین تغییرات صورت گرفته یعنی از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۸ در حوزه ی انتخابیه و تعداد نمایندگان تغییراتی صورت نگرفته بنابر این با توجه به درخواست نمایندگان مجلس و استانداریهای سراسر کشور و مطالعات انجام گرفته، طرحی تهیه شده است.
وی افزود: تغییرات از نظر مسائل امنیتی، سیاسی، فرهنگی، جغرافیایی و جمعیتی با هدف برقراری عدالت در حوزه ی جغرافیایی نمایندگان مجلس و دسترسی آسانتر مردم به نمایندگان اعمال می‌شود، کلیات افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون به تصویب رسیده است لذا تعداد ۴۰ نماینده را می‌توان به تعداد نمایندگان مجلس افزود.
سلیمی ادامه داد: لایحه‌یی در این زمینه در صحن مجلس رأی نیاورد، طرحی هم در مجلس نهم ارائه شد که متاسفانه به دلیل پس گرفتن امضای نمایندگان تعیین تکلیف نشد. در مجلس دهم نیز سه طرح در این زمینه ارائه شد که به مدت پنج ماه در کارگروه ویژه مورد بازبینی قرار گرفتند.
این نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزارت کشور، وزارت اطلاعات و مرکز پژوهشهای مجلس به همراه نمایندگان کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس طرح را بازبینی و آماده برای ارائه به صحن علنی کردند، از روز یکشنبه ی هفته ی آینده نیز به صورت استانی طرح بررسی و اشکالات آن مرتفع خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس مجمع نمایندگان هر استان به تناسب در جلسات حضور و پیشنهادها خود را مطرح خواهند کرد.