۶ ترفند سارقان گوشی موبایل/ چگونه دست کیف قاپ‌های تلفن همراه را کوتاه کنیم؟

۶ ترفند سارقان گوشی موبایل/ چگونه دست کیف قاپ‌های تلفن همراه را کوتاه کنیم؟

به گزارش رشت۲۰؛ چندی پیش مهراب قاسم خانی در یک پست اینستاگرامی از قربانی شدن دخترش توسط یک زورگیر خبر داد و نوشت: «امروز یه عزیزی سوار ماشین دخترم شد و قمه رو گذاشت زیر گردنش و گوشیش رو ازش گرفت.» این خبر بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت تا این که ماموران کلانتری ۱۱۰ شهدای تهران سارق زورگیر را دستگیر کردند و از دختر قاسم خانی خواستند که او را شناسایی کند.

گوشی - ۶ ترفند سارقان گوشی موبایل/ چگونه دست کیف قاپ‌های تلفن همراه را کوتاه کنیم؟

روز گذشته ویدئوی مواجهه دختر قاسم خانی با سارق خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد. پیش از این هم در یکی دو روز گذشته ویدئوی موبایل قاپی گروهی در فضای مجازی دست به دست شده بود. به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم شما را با برخی از روش‌هایی که سارقان برای سرقت موبایل  استفاده می‌کنند، آشنا کنیم تا شاید بتوانیم شما را از دام‌هایی که برای سرقت موبایل تان پهن کرده اند با خبر کنیم.

گوشی قاپی گروهی

در چند روز اخیر ویدئو‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که شگرد عجیبی از سارقان برای دزدیدن موبایل را نشان می‌داد. این دزد‌های موبایل که به صورت دسته‌جمعی به قاپیدن موبایل اقدام می‌کنند، در مناطق شلوغ ناگهان فرد مدنظر خودشان را دوره می‌کنند و یکی موبایل را از فرد در حال مکالمه می‌قاپد و یکی به سرعت سوژه را به جلو هل می‌دهد، در نتیجه تا مال باخته به خودش می‌آید و برمی‌گردد، نمی‌داند که بین جمعیت به چه کسی باید ظن سرقت ببرد. این افراد، کار گروهی‌شان را به نحوی حرفه‌ای انجام می‌دهند که فرد پس از سرقت گوشی‌اش اصلا نمی‌فهمد چه کسی این کار را انجام داده!

راهکار: بهتر است در مکان‌های خیلی شلوغ از هندزفری برای تماس‌های تان استفاده کنید.

گوشی‌قاپی در تاکسی

یکی از شگرد‌های رایج سارقان، ربودن گوشی‌های تلفن همراه سرنشینان خودروهاست. کافی است پشت یک چراغ قرمز توقف کنید و سرگرم صحبت با تلفن همراه شوید یا آن که گوشی خود را روی صندلی بگذارید تا کار را برای سارقان راحت کنید. سارقان در پشت چراغ قرمز به دنبال خودرو‌هایی می‌گردند که در آن سرنشینانش در حالی که شیشه پایین است در حال صحبت با تلفن هستند و گوشی را در دستی گرفته اند که به سمت شیشه است. آن‌ها به سرعت گوشی را می‌قاپند و سوار بر موتور سیکلتی می‌شوند که چند قدم جلوتر ایستاده است و دستیابی به آن‌ها هم به همین سادگی‌ها نیست.

راهکار: بهتر است وقتی در خودرو با تلفن همراه صحبت می‌کنید یا شیشه خودرو را بالا بکشید یا گوشی را در دستی بگیرید که از شیشه پایین آمده دور است.

سرقت با ترفند فروش روزنامه

چندی پیش گشت خودرویی کلانتری ۱۳۷ پایتخت، هنگام گشت زنی به یک نفر که پیاده در کنار یک موتور سیکلت ایستاده بود، مشکوک و وقتی به او نزدیک می‌شوند ضمن ایجاد درگیری با ماموران فرار می‌کند که خیلی زود دستگیر می‌شود و ماموران از داخل کاپشنش ۱۱ گوشی با مارک‌های مختلف پیدا می‌کنند. او در اعترافاتش از شیوه‌ای جدید در سرقت موبایل پرده برمی دارد. نحوه سرقت‌های او به این شکل بوده که چند روزنامه در دست می‌گرفته و به راننده‌هایی که با گوشی در حال صحبت بودند پیشنهاد خرید روزنامه می‌داده و وقتی راننده شیشه خودرو را پایین می‌کشیده، گوشی را می‌قاپیده است و…

راهکار: سعی کنید به جوانانی که در پشت چراغ قرمز‌ها بدون لباس فرم مشخص به فروش روزنامه اقدام یا دست فروشی می‌کنند، اعتماد نکنید.

گوشی دزدی با ترفند خرابی در خودرو

شاید از سرقت گوشی با ترفند خرابی در خودرو هنوز زیاد نشنیده باشید، ولی در ابتدای امسال شکایت با این شیوه ناگهان زیاد شد و شکایت‌ها از ۱۰ مورد هم فراتر رفت. در این شیوه دو یاسه نفر از اعضا روی صندلی عقب خودرو می‌نشینند و یک نفر هم راننده است و اقدام به مسافرکشی می‌کنند. مسافر به دلیل شیوع کرونا وقتی می‌بیند دو نفر در صندلی عقب نشسته اند روی صندلی جلو می‌نشیند و کمی بعد از سوار شدن به بهانه خرابی در ماشین، گوشی را از داخل کیف یا روی پای مال باخته به سرعت برمی دارند و بعد به دلیل این که راننده مسیر را بد متوجه شده و نمی‌تواند او را به مقصد برساند، پیاده اش می‌کنند. با دور شدن خودرو تازه مال باخته متوجه سرقت گوشی اش می‌شود.

راهکار: بهتر است برای سفر‌های شهری از تاکسی‌های معتبر یا تاکسی‌های آنلاین استفاده کنید یا حواستان به حرکات راننده و سرنشینان دیگر در این مواقع باشد.

گوشی قاپی در مکان‌های شلوغ

سارقانی هستند که در مکان‌های شلوغ به دنبال اهداف شوم خود هستند. تفاوت این دو گروه در داشتن یا نداشتن موتور است، آن‌هایی که در مکان‌های خلوت دزدی می‌کنند، به سرعت با موتور محل را ترک می‌کنند، اما یکی از مکان‌هایی که گوشی‌قاپی در آن زیاد اتفاق می‌افتد، داخل اتوبوس‌های تندرو (بی‌آرتی) یا مترو و ایستگاه‌های آن هاست؛ سارقان در این موارد با توجه به غفلت شهروندان در یک‌آن دست خود را داخل کیف یا جیب مسافران می‌کنند و موبایل آن‌ها را به سرقت می‌برند.

راهکار: بهتر است در اماکن شلوغ تا حد امکان از گوشی استفاده نکنید، اما اگر کار واجبی دارید، بهتر است به جای در دست گرفتن گوشی، هندزفری بزنید.

سرقت ترکیبی!

در این میان سارقان گاه فقط به فکر سرقت گوشی نیستند بلکه سعی می‌کنند علاوه بر گوشی مقداری هم از دوستان فرد مال باخته کلاهبرداری کنند. در این روش پس از ربایش گوشی به احتمال زیاد فرد به شماره خود زنگ می‌زند تا شاید بتواند سارق را در ازای دریافت مبلغی راضی به پس دادن گوشی و محتویات داخل آن – که برای او ارزشمند است – کند در این مرحله وقتی فرد به شماره خود زنگ می‌زند، سارق اعلام می‌کند که من گوشی را پیدا کرده ام و صبح به شما پس خواهم داد. سارق با استفاده از این فرصت به شماره تلفن‌های موجود در گوشی پیامک می‌دهد و در خواست واریز پول از آشنایان می‌کند و جالب این که عده‌ای از مخاطبان بدون تماس با صاحب گوشی یا حتی ذره‌ای تردید، به شماره حسابی که سارق ارسال کرده اعتماد و مبالغ قابل توجهی را به کارت وی واریز می‌کنند.