۸ وقف جدید در رشت به ثبت رسید

۸ وقف جدید در رشت به ثبت رسید

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت گفت: در هشت ماهه نخست امسال تعداد ۸ وقف جدید در شهرستان رشت به ثبت رسید.

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از تسنیم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا کریمی عصر امروز در سالن اجتماعات اداره اوقاف و امور خیریه رشت اظهار داشت: در هشت ماهه امسال ۸ وقف جدید با نیت ترویج فرهنگ قرآنی، کمک به مساجد و بقاع متبرکه و روضه سید الشهدا (س) در شهرستان رشت به ثبت رسید.

1396012610343989110533274

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با اشاره به اهمیت وقف خاطرنشان کرد: تلاش ما در اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت همواره این است که نیات مردم را به‌سمت نیات جدید سوق دهیم.

وی به یکی از نیاتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است  اشاره کرد و گفت: حوزه ترویج علم و فناوری از نیاتی است که  همواره مورد تاکید ایشان بوده و ایشان همواره به سوق دادن نیات مردم به آن  تاکید داشته اند.

کریمی با اظهار امیدواری از بهره‌گیری نیات جدید توسط مردم ابراز داشت: با توجه به معضلات اجتماعی و نیازهای جامعه انتظار داریم در چهار ماهه باقی‌مانده از سال شاهد وقف در حوزه‌هایی جدید باشیم.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با اشاره به کارکردهای مختلف وقف در جامعه امروز اعلام کرد: ما امروزه می‌توانیم بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه را توسط ترویج فرهنگ وقف درمان کنیم.

وی با اشاره به اینکه وقف یکی از نهادهای مترقی مکتب ما است افزود: امام صادق (ع) فرمودند کسی که از دنیا می‌رود می‌تواند سه یادگار فرزند صالح، به یادگار گذاشتن سنت حسنه و صدقه جاریه از خود باقی بگذارد که بعد از مرگ هم پاداش و ثواب در پرونده او ثبت شود.

کریمی با اشاره به اینکه هنوز در جامعه ما جایگاه وقف مشخص نشده است  بیان داشت: اگر مسئولان و تصمیم گیرندگان جامعه به مباحث وقف توجه بیشتری داشته باشند بسیاری از کارکردهای وقف برای مردم نیز روشن می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت به هفته وقف امسال اشاره کرد و افزود: با تصویب شورای فرهنگی کشور روز ۲۷ صفر در تقویم‌های ما روز وقف نامگذاری شده که امسال با ۲۵ آبان ماه مصادف شده است.

کریمی با بیان اینکه امسال برای دومین بار متوالی دهه وقف برگزار می‌شود ابراز کرد: تمام سعی ما این است در این دهه از فرصتی که برای معرفی و گزارش عملکرد در حوزه وقف برای ما ایجاد شده است بهترین استفاده را بکنیم.

وی درباره برنامه‌های دهه وقف اداره اوقاف گفت: از مهم ترین برنامه‌های ما ارائه گزارش عملکرد اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت است که به تناسب روزهای نامگذاری شده دهه وقف در محافل مذهبی یا در مصاحبه با صداو سیما ارائه می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت به افتتاح ایستگاه همه واقف باشیم در دهه وقف امسال اشاره کرد و ابراز داشت: این ایستگاه در نخستین روز از آغاز دهه وقف و در گلزار شهدای رشت فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند.

کریمی درباره  برگزاری تجمع بزرگ لبیک یا رسول الله (ص) عنوان کرد: این تجمع بزرگ در روز رحلت نبی مکرم اسلام با سخنرانی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان حجت الااسلام تسخیری در ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ۲۶ آبان در امامزاده حسن خمام برگزار می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت خاطرنشان کرد: همچنین برای ارائه  گزارش عملکرد اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت سخنرانی در نماز جمعه این هفته شهر خمام برگزار می‌شود.

وی ضمن دعوت از اصحاب رسانه برای شرکت در غبارروبی ضریح فاطمه اخری (س) گفت: این مراسم در ساعت ۱۰ صبح  روز ۲۷ آبان با حضور مردم و اصحاب رسانه در آستان مقدس خواهر امام رضا (ع) در رشت برگزار می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت ابراز داشت: در روز ۲۸ آبان و همزمان با شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) محفل انس با قرآن کریم، ساعت ۳ بعدازظهر در آستان حضرت فاطمه اخری (س) برگزار می‌شود.

کریمی از برگزاری جلسات مختلف برای ترویج فرهنگ وقف خبر داد و گفت: در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه این جلسات به‌صورت نمادین برای ایجاد انجمن‌های یاوران وقف در سالن اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت برگزار می‌شوند.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت خاطرنشان کرد: برگزاری جلسه با اصناف از دیگر برنامه‌های ما است که در یکم آذر ماه و با عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، ساعت ۱۰ صبح در سالن اجتماعات اتاق اصناف در رشت برگزار می‌شود.

کریمی همچنین از برگزاری جلسه‌ای با مدیرکل حوزه‌های علمیه گیلان خبر داد و گفت: جلسه مذکور در تاریخ  دوم آذر ماه در سالن جلسات اداره اوقاف و امور خیریه رشت با حضور مدیرکل و روحانیون معزز برپا

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت اظهار داشت: در روز چهارم آذرماه اجرای امینانه نیات واقفان برگزار می‌شود که در طی این مراسم  اهدای جهیزیه به ۴ نفر از زوج‌های جوان انجام می‌شود.

کریمی از برگزاری یک دوره مسابقات ورزشی به‌مناسبت دهه وقف خبر داد و گفت: این مسابقات که در رشته تنیس روی میز است به‌مناسبت فرا رسیدن ایام دهه وقف بین هیئات امنای بقاع متبرکه شهرستان انجام می‌شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت اعلام کرد: در روز چهارم آذرماه مراسم دیدار با خانواده‌های معزز شهدا و همچنین شهدای مدافع حرم در حسینیه شاهد بنیاد شهید استان گیلان برگزار می‌شود.

وی برپایی غرفه سیار تحت عنوان “همه واقف باشیم” را از این جمله برنامه‌ها عنوان کرد و افزود: این غرفه سیار در سطح شهرستان رشت و با حضور ۶ نفر از روحانیون متخصص در حوزه وقف انجام می‌شود که  به ترویج فرهنگ وقف می‌پردازند.

کریمی به برنامه‌های اداره اوقاف شهرستان رشت در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: در دهه وقف امسال با حضور ۲۳ متخصص و فوق تخصص در شهرهای لشت نشاء و در بقعه امام زاده هاشم (ع) ویزیت رایگان را با همکاری بسیج جامعه پزشکی برای مردم راه اندازی کردیم.

وی از برپایی کمپین وقف سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت خبر داد و گفت: کمپین وقف با آغاز دهه وقف و با همکاری سپاه و شهرداری رشت کار خود را آغاز می‌کند که فعالیت‌های آن در طول سال و با استفاده از طرح‌های ترویجی نصب شده در بیلبوردهای شهر ادامه دارد.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شهرستان رشت تعداد ۴۵۰ موقوفه، ۶ هزار رقبه و تعداد ۲۱۱ بقعه متبرکه وجود دارد.