۴۵ هزار معلول زیرپوشش بهزیستی گیلان هستند مدیرکل بهزیستی گیلان:

۴۵ هزار معلول زیرپوشش بهزیستی گیلان هستند

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: در گیلان ۴۵ هزار نفر معلول زیرپوشش بهزیستی هستند.
13950610000121 PhotoA - 45 هزار معلول زیرپوشش بهزیستی گیلان هستند

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از فارس، محمدرضا پارسی صبح امروز به مناسبت روز جهانی معلولان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۱۰ درصد از جمعیت هر کشوری را معلولان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: معلولان از سرمایه‌های انسانی هستند و باید به توانایی‌های آنها توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه کنوانسیون ملی دفاع از حقوق معلولان در سال ۲۰۰۶ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، افزود: قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۲۰۰۳ میلادی در کشور تصویب شد و از افتخارهای نظام اسلامی محسوب می‌شود.

مدیر کل بهزیستی گیلان قانون جامع حمایت از معلولان را برخوردار از ضمانت اجرایی پایین ذکر کرد و گفت: به همین منظور اصلاحیه این قانون در دولت کنونی در حال تصویب بوده و مراحل نهایی آن انجام شده و ضمانت اجرایی این قانون بالاتر در نظر گرفته شده است.

وی تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان را از وظایف مهم سازمان بهزیستی دانست و افزود: در گیلان ۴۵ هزار نفر معلول زیر پوشش بهزیستی قرار دارند که تعداد ۱۸ هزار نفر معلول جسمی حرکتی، ۱۲ هزار نفر معلول ذهنی هستند.

پارسی معلولان نابینا و ناشنوا را زیر پوشش بهزیستی گیلان عنوان کرد و افزود: تعداد ۲۴ هزار معلول واجد شرایط دریافت مستمری هستند و اکنون به ۱۲ هزار نفر معلول مستمری پرداخت می‌شود.

وی ۱۲ هزار نفر معلول دیگر را پشت نوبت بیان کرد و ادامه داد: در ماه ۷۰۰ میلیون تومان مستمری به معلولان استان و یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان یارانه به مراکز ارائه خدمات به معلولان در گیلان پرداخت می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه در تلاش هستیم ارائه خدمات به جامعه هدف معلولان در استان ارتقا داده شود، خاطرنشان کرد: در نیمه نخست سال جاری۱۰ میلیارد تومان وسایل کمک توانبخشی و تجهیزات پزشکی برای معلولان خریداری شده است.

وی به موضوع مناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: دولت وظیفه دارد موانع فیزیکی را برطرف کند تا دسترسی معلولان به مراکز ارائه‌کننده خدمات افزایش یابد و کارفرمایان باید در زمینه اشتغال به توانایی‌های معلولان توجه داشته باشند.

پارسی اختصاص درصدی از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی برای مناسب‌سازی مکان‌ها برای مراجعه معلولان را از مصوبات شورای مناسب‌سازی استان ذکر کرد و افزود: شهرداری‌ها در مناسب‌سازی محیطی نقش مهمی دارند.

وی به ساخت مسکن مددجویان بهزیستی اشاره کرد و یادآور شد: با راه‌اندازی نهضت ساخت مسکن معلولان در استان مبلغ ۱۸ میلیون تومان تسهیلات به مسکن روستایی تک‌معلولان پرداخت می‌شود و هشت میلیون تومان از کمک‌های سازمان بهزیستی است.

به گفته مدیر کل بهزیستی گیلان، دولت ضمانت زنجیره‌ای برای دریافت تسهیلات از طرف معلولان را به تصویب رسانده و ضمانت بازپرداخت آن را متوجه سازمان برنامه و بودجه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه مذکور، در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ۳۲ میلیون تومان به چندمعلولیتی‌ها پرداخت می‌شود و تسهیلات مسکن معلولان برای شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ۳۰ میلیون تومان است.