۷۰ درصد از گوشی‌ های هوآوی در سال ۲۰۱۹ به تراشه‌ های HiSilicon مجهز هستند

۷۰ درصد از گوشی‌ های هوآوی در سال ۲۰۱۹ به تراشه‌ های HiSilicon مجهز هستند

HiSilicon واحد اختصاصی تولید پردازنده‌های هوآوی، رشد قابل توجهی را در سال ۲۰۱۹ تجربه کرده است. تصمیم هوآوی در جهت خودکفایی و کاهش وابستگی به سایر کمپانی‌ها باعث شد بیش از ۷۰ درصد از گوشی‌های هوآوی در سال ۲۰۱۹ به تراشه‌های HiSilicon مجهز باشند

تجهیز گوشی های هوآوی به تراشه های HiSilicon

HiSilicon زیر مجموعه‌ هوآوی است و وظیفه ساخت چیپست‌های مورد نیاز این شرکت را بر عهده دارد. بر اساس آمار منتشرشده توسط وب‌سایت DigiTimes هوآوی استفاده از پردازنده‌های اختصاصی ساخت این شرکت را در محصولات پرچمدارش به طرز قابل توجهی افزایش داده است. در حالی که استفاده از این پردازنده‌ها در مدل‌های میان‌رده هم افزایش محسوسی داشته و در زمان حاضر بیش از ۷۰ درصد از گوشی‌های هوشمند هوآوی به پردازنده‌های اختصاصی HiSilicon مجهز هستند.

huawei001.jpg

در ماه ژوئن هوآوی از پردازنده HiSilicon Kirin 810 برای محصولات میان‌رده رونمایی کرد، این پردازنده مجهز به واحد هوش مصنوعی با معماری اختصاصی هوآوی تحت عنوان «داوینچی» است و به طرز قابل توجهی از رقبای هم‌رده خود در پردازش‌های وابسته به هوش مصنوعی عملکرد بهتری دارد.
huawei002.jpg

هوآوی در ماه سپتامبر از Kirin 990 5G نخستین چیپ‌ست مجهز به مودم ۵G یک‌پارچه، برای استفاده در محصولات کلاس پرچم‌دار رونمایی کرد. HiSilicon Kirin 990 5G نخستین تراشه ۵G دنیا مجهز به واحد پردازش عصبی (NPU) است. انتظار می‌رود هوآوی با تولید چیپستی مشابه اما با تمرکز روی بخش NPU در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، فروش پردازنده‌های موبایلی خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.
مدتی پیش کمپانی ARM پس از بازبینی اسناد حق مالکیت خود، گزارشی منتشر کرد که از امکان ادامه همکاری خود با هوآوی پس از تحریم‌های آمریکا، خبر ‌داد. این همکاری و از سر گرفتن روند تامین قطعات باعث تولید پردازنده‌های بیشتر و جدیدتری توسط هوآوی خواهد شد.
پیشرفت هوآوی باعث شده مسئولان این شرکت به فکر فروش تراشه به شرکت‌های دیگر بیفتند. در همین راستا هوآوی مدتی پیش از فروش چیپ‌های حوزه اینترنت اشیا (IoT) و تراشه Balong 711 به عنوان محصول قابل سفارش برای سایر کمپانی‌ها خبر داد.
huawei003.jpg

Balong 711 قادر است ارتباط پرسرعت و قابل اعتماد را برای محصولات و دستگاه‌های IoT فراهم کند و می‌‌‌توان آن را در دوربین‌های مدار بسته، ماشین‌های فروش، قفل‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌هایی که احتیاج به ارتباطی پایدار با اینترنت دارند، استفاده کرد.
با در نظر گرفتن حجم گسترده‌تر و فروش بیشتر گوشی‌های هوشمند و همچنین موفقیت چشم‌گیر هوآوی در زمینه تولید پردازنده‌های موبایلی، علاوه بر خودکفا شدن هوآوی در این زمینه، در آینده می‌توان انتظار داشت چیپست‌های Kirin نیز به سایر شرکت‌ها فروخته شود.