۷۶ درصد دلیل مرگ افراد ناشی از بیماری‌ها و تروما در کشور است رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

۷۶ درصد دلیل مرگ افراد ناشی از بیماری‌ها و تروما در کشور است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۷۶ درصد از دلیل مرگ افراد را ناشی از بیماری‌ها و تروما(ضربه) در کشور خواند.

download 1 - 76 درصد دلیل مرگ افراد ناشی از بیماری‌ها و تروما در کشور است

شاهرخ یوسف‌زاده چابک ظهر امروز در جمع‌خبرنگاران بر اصلاح الگوی تغذیه‌ای برای حفظ و ارتقای سلامت در سبک زندگی مردم تأکید کرد و بیان داشت: آموزش همگانی به‌ ویژه از طریق رسانه‌ها عامل مهمی در تغییر سبک زندگی مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: امر مذکور در مدت زمان صرف غذا و سبک زندگی بسیار تاثیر گذاشته است و عوارض آن در بیماری‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی ۷۶ درصد از دلیل مرگ افراد را ناشی از بیماری‌ها و تروما در کشور خواند و اذعان داشت: بیماری‌های غذایی در ردیف بیماری‌های غیر واگیر محسوب می‌شود.

یوسف‌زاده چابک، کاهش ۲۵ درصدی حجم بیماری‌های غیر واگیر را نیازمند تلاش مضاعف عنوان کرد و  گفت: نقش رسانه‌ها در امر مذکور بسیار با اهمیت است.

وی اظهار کرد: جلوگیری از بیماری مردم از برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه به وجود ۴۵۹ تن زباله عفونی در سال گذشته در محل دفن زباله سراوان رشت اشاره کرد و افزود: تمام زباله‌های عفونی منطقه سراوان رشت جمع‌آوری شده و اکنون زباله‌هایی که با خاک مخلوط شده، باقی‌مانده است.

یوسف‌زاده چابک با بیان اینکه میزان فاجعه زباله‌های عفونی بسیار است، گفت: میزان سرطان در استان از متوسط کشوری بالاتر است.

یوسف‌زاده چابک بیان کرد: رسانه‌ها نشانه‌ها را مشاهده می‌کنند اما دانشگاه علوم‌پزشکی به‌ دنبال شناسایی دلیل و ریشه بیماری‌‌ها است.

وی متوسط سن آقایان در استان را ۷۲ سال عنوان‌کرد و افزود: متوسط سن زنان در گیلان ۷۴ سال است.