اگر ترامپ بر اثر کرونا بمیرد انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

اگر ترامپ بر اثر کرونا بمیرد انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

به گزارش رشت۲۰ به نقل از پارسینه؛ درست یک ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر، دونالد ترامپ به بیماری کرونا مبتلا شد تا ابهامات این انتخابات جنجالی بیش از پیش بشود.

.jpeg - اگر ترامپ بر اثر کرونا بمیرد انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

به نوشته «اسکای نیوز»، رئیس جمهور ۷۴ ساله آمریکا که مطابق اطلاعات منتشر شده از وضعیت سلامتیش در دسته افراد چاق قرار می‌گیرد، در میان افراد «پرخطر» در مواجهه با ویروس کرونا است.

اگر او در انجام وظایفش ناتوان شود و یا بمیرد، یا حتی اگر این اتفاق برای کاندیدای دموکرات‌ها رخ بدهد، یک وضعیت مهم و بی سابقه در فرآیند انتخاباتی آمریکا رخ خواهد داد.

اگر چه تا کنون چنین وضعیتی پیش نیامده، اما برای انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری ترتیباتی اندیشیده شده است.

بر اساس قوانین «کمیته ملی جمهوری خواهان»، خلا کاندیدای ریاست جمهوری در صورت مرگ به همان روشی پر خواهد شد که یک کاندیدای ریاست جمهوری در مجمع ملی انتخاب می‌شود. به این ترتیب که با رای گیری از  ۱۶۸ عضو کمیته ملی جمهوری خواهان، کاندیدای جدید انتخاب می‌شود.

بنابراین، اگرچه مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور، بر اساس قانون اساسی آمریکا جای رئیس جمهور را در زمان باقی مانده خواهد گرفت، اما او به طور خودکار به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه معرفی نخواهد شد.

کمیته ملی دموکرات‌ها هم قوانین مشابهی دارد و پس از مشورت رئیس کمیته با رهبران حزب در کنگره و فرمانداران ایالتی حزب، ۴۴۷ عضو کمیته با رای گیری کاندیدای جدید را انتخاب می‌کنند.

به این ترتیب نام کاندیدای جدید جایگزین نام قبلی در برگه‌های رای خواهد شد و انتخابات به صورت معمول برگزار می‌شود، اما چنان چه این مسئله در فاصله بسیار کمی از روز انتخابات رخ دهد، وضعیت بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

در واقع، نه تنها برگه‌های رای چاپ شده اند- که البته جایگزین کردن آن‌ها چالش غیرقابل حلی نیست- بلکه میلیون‌ها رای دهنده به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگه‌های رایشان را از طریق سامانه پستی ارسال کرده اند.

به علاوه، هر ایالتی مهلت متفاوتی به احزاب داده است تا نام فرد دیگری را برای جایگزینی در برگه‌های رای ارائه کنند و این ضرب الاجل  در بیشتر ایالت‌ها به سر رسیده است.

ممکن است انتظار برود که «هیئت گزینندگان رئیس جمهور» (الکترال کالج) آرای نوشته شده به نام کاندیدای بیمار را برای جایگزین او در نظر بگیرند، اما روشن نیست که این موضوع دقیقا مطابق خواسته‌های رای دهندگان باشد و این امکان وجود دارد که اختلافات بالا گرفته و کار به دادگاه بکشد.

همچنین این امکان هم وجود دارد که کنگره انتخابات را به تاخیر بیاندازد، هرچند چنین چیزی تا کنون در آمریکا رخ نداده است.

در ماه ژوئیه که دونالد ترامپ پیشنهاد تعویق انتخابات را به بهانه شیوع کرونا و احتمال تقلب در رای گیری پستی مطرح کرد، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری خواهان اظهارات او را رد کردند.