بارش‌های رگباری و شدید در انتظار گیلان/ متولیان بحران آماده باشند

بارش‌های رگباری و شدید در انتظار گیلان/ متولیان بحران آماده باشند

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از فارس؛ هواشناسی استان گیلان برای بارندگی، وزش باد و کاهش دما از عصر امروز تا اواخر وقت سه‌شنبه هفته جاری هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.

کارشناسان هواشناسی پیش‌بینی کرده‌اند که بارنگی پیشرو در گیلان گاهی رگباری و شدید همراه با تندبادهای لحظه‌ای و همچنین روند کاهش دما به‌طور متوسط پنج‌تا ۱۰ درجه سلسیوس در نقاط مختلف استان دور از انتظار نیست و همچنین مه‌آلود بودن هوا، رعدوبرق و تگرگ از پیش‌بینی‌های کارشناسان هواشناسی در گیلان است.

باران - بارش‌های رگباری و شدید در انتظار گیلان/ متولیان بحران آماده باشند

بنا بر اعلام هواشناسی گیلان، آب‌گرفتگی منطقه‌ای، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و جاری شدن روان آب‌ها در مسیل‌ها، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی، احتمال خسارت به سازه‌های سبک به سبب باد شدید، احتمال لغزش و رانش زمین و همچنین احتمال اصابت صاعقه از مخاطرات پیش‌بینی‌شده است.

مطابق پیش‌بینی‌های هواشناسی گیلان، جبهه هوای ناپایدار و بارشی در گیلان مستقر شد و در شهرستان‌های غربی استان اعلام کرده‌اند که از صبح دیروز تاکنون شاهد بارش متناوب باران هستند.

دفتر مطالعات پایه منابع آب گیلان نیز اعلام کرده که طی ۲۴ ساعت گذشته، در منطقه قلعه رودخان فومن ۲۴ میلی‌متر باران باریده است.

با هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی گیلان مبنی بر تشدید فعالیت سامانه بارشی و سرد، سازمان مدیریت بحران استانداری نیز هشداری را صادر کرد و از دستگاه‌های عضو خواست تا ضمن کسب آمادگی، تدابیر لازم را نیز در این رابطه بیندیشند.

شدت بارش‌ها و وقوع سیلاب‌های متعدد در گیلان طی دو ماه اخیر خسارت‌های عمده‌ای به زیرساخت‌های زیربنایی گیلان ازجمله در بخش راه، برق و آب‌رسانی استان زد.

میزان خسارت‌های سیل اخیر در گیلان ازجمله غرب گیلان به حدی زیاد و خسارت‌بار بود که همچنان شهرستان بحران‌زده تالش به وضعیت عادی و طبیعی خود برنگشته و همچنان متولیان امور ازجمله مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان برای گسیل خدمات اجرایی و دستگاه‌های خدمات رسان در محل وقوع سیلاب‌ها حضور دارند.

بنا بر ارزیابی‌های اولیه گفته‌شده سیل حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به شهرستان تالش خسارت وارد کرده است.

کارشناسان معتقد هستند بخش اعظم خسارت‌های سیل که اخیراً نیز خسارت‌های فراوانی را دربر داشت به دلیل عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری بوده است.

با توجه به زیرساخت‌های فرسوده گیلان، پیش‌بینی سازمان هواشناسی و تجارب فراوان گیلان در بحران‌های گذشته انتظار است دستگاه‌های اجرایی و خدماتی آمادگی‌های بیشتری در مواجه با بحران و پاسخ‌های متناسب با آن داشته باشند.