تصفیه‌خانه جنوبی شهر رشت سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی می‌شود

تصفیه‌خانه جنوبی شهر رشت سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی می‌شود

به گزارش رشت۲۰و به نقل از تسنیم، سیدمحسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  رشت ، اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب گیلان از محل اعتبارات ملی و استانی و استفاده از منابع درآمدی جاری خود در شهرهای مختلف استان طرح‌های بزرگ فاضلاب بهداشتی را اجرایی کرده است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - تصفیه‌خانه جنوبی شهر رشت سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان گفت: شرکت آب و فاضلاب گیلان طرح‌های سامان بخشی فاضلاب را در شهرهای رودسر، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، آستانه اشرفیه، رشت، صومعه سرا، فومن، انزلی، تالش و آستارا اجرایی کرده است.

حسینی ابراز داشت: همزمان با طرح‌های مذکور طرح‌های مطالعاتی برای اکثر شهرهای استان نیز به انجام رسیده و تلاش‌ها برای اخذ کدهای اعتباری و اجرایی کردن آن‌ها ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان بیان کرد: در میان شهرهای اجرایی مذکور تا‌کنون تصفیه‌خانه‌های بزرگ فاضلاب بهداشتی در شهرهای رشت، لاهیجان و انزلی احداث شده و در حال تصفیه فاضلاب و بهره‌برداری است.

حسینی خاطرنشان کرد: همچنین تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب شهرک ایثارگران منجیل نیز که بیشتر از محل اعتبارات زلزله احداث شده بود در طول این دوران توسط شرکت آب و فاضلاب استان گیلان به‌سازی شده و در حال بهره‌برداری است.

وی درباره تصفیه فاضلاب در مجتمع‌های مسکونی گفت: برای مجتمع‌های مسکونی نظیر شهرک‌ها و طرح‌های مسکن مهر نیز تاکنون ۷ سیستم پکیج تصفیه فاضلاب که یک صنعت نوین تصفیه فاضلاب بوده و در قالب تصفیه خانه‌های قابل حمل، محلی و دارای ارزش بسیاری است راه‌اندازی شده و در حال بهره‌برداری هستند.

حسینی با بیان اینکه تصفیه خانه‌های مذکور درمجموع وظیفه‌ی تصفیه فاضلاب به میزان ۱۱۱ هزار و ۳۵۰ مترمکعب در شبانه روز را برعهده دارند افزود: در حقیقت به جای ورود این حجم فاضلاب به طبیعت گیلان و دریای زیبای خزر معادل آن پساب تصفیه‌شده قابل استفاده در کشاورزی، آبیاری، منابع طبیعی و فضای سبز به طبیعت گیلان هدیه می‌‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان خاطرنشان کرد: افتتاح و بهره‌برداری پی در پی پکیج‌ها و تصفیه خانه‌های فاضلاب در سطح استان گیلان ادامه‌ی راهی برای داشتن گیلانی پاک از فاضلاب در آینده روشن و نزدیک است.

حسینی تصریح کرد: این اقدامات با همت همه‌ی آحاد مردم استان گیلان، ادامه‌ حمایت‌های مقامات استانی، نمایندگان مردم گیلان در مجلس و تلاش خستگی ناپذیر کارکنان شرکت آب و فاضلاب گیلان ساختنی بوده و دور از انتظار نیست.

وی درباره خط انتقال فاضلاب از جنوب رشت به تصفیه‌خانه فاضلاب جنوبی این شهر گفت: در جنوب رشت، فاضلاب‌های محدوده‌ی شهرک‌های شهید مصطفی خمینی، لاکان شهر، فومن شیمی، پارس شهاب و مجتمع بزرگ مسکن مهر رشت جمع‌آوری شده و به تصفیه‌خانه فاضلاب جنوبی این شهر، در مجاورت رودخانه‌ی گوهررود منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان اظهار داشت: از ۲ سوی محدوده مذکور، در خط A تا کنون ۴ هزار و ۷۰۵ متر و در خط B به میزان ۵۳۰ متر جمعاً به طول ۵ هزار و ۲۳۵ متر لوله‌گذاری خط انتقال انجام شده است.

حسینی بیان کرد: با تکمیل این محدوده و بهره‌برداری از این تصفیه خانه در جدول‌های یک و ۲ آن در سال آینده، فاضلابی به میزان ۱۲ هزار و ۵۰۰ هزارمتر مکعب در شبانه روز تصفیه و پساب آن با قابلیت استفاده درمصارف کشاورزی و صنعتی به طبیعت بازگردانده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان تصریح کرد: با اجرای جدول‌های ۳ و ۴ این تصفیه خانه نیز که در دست برنامه‌ریزی و اقدام است در نهایت این تصفیه خانه قابلیت تصفیه فاضلاب به میزان ۲۵ هزار متر مکعب در شبانه روز را دارد.