تعطیلی یک مدرسه و ترک تحصیل ۹ دانش آموز دختر در گیلان

تعطیلی یک مدرسه و ترک تحصیل ۹ دانش آموز دختر در گیلان

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از ۸دی، مردم دهستان چماچا در شهرستان شفت این روزها درگیر تعطیلی یک مدرسه دختران در این منطقه هستند. آن ها می گویند مدرسه شهید نوروزی ۱۲ سال فعالیت کرد اما چند سال قبل با تصمیم مسئولان آموزش و پرورش شهرستان شفت، شیفت دخترانه این مدرسه تعطیل شده است. تعطیلی این مدرسه در حالی است که در همین دهستان، ساختمان ۵مدرسه به تعطیلی کشیده شده دیگر رها شده و بلا استفاده است.

روستایی گیلان - تعطیلی یک مدرسه و ترک تحصیل ۹ دانش آموز دختر در گیلان

حسن چاووشی، رئیس شورای روستای دستخط محله دهستان چماچا در همین خصوص، گفت: دهستان چماچا ۱۲۰۰ خانوار دارد که به دلیل تعطیلی مدارس این دهستان، بسیاری از خانواده ها دانش آموزان خودشان را به شهرستان رشت برده اند. مدرسه شهید نوروزی هم از جمله مدارسی است که تا قبل از این در دو شیفت پسرانه و دخترانه فعال بود اما امسال وقتی پیگیری اهالی را دیدند می گویند این مدرسه دخترانه کد ندارد. ما وقتی مصرانه پیگیر راه اندازی مدرسه شهید نوروزی بودیم مدیر آموزش و پرورش شهرستان با ما برخورد مناسبی نداشت، مگر ما دنبال منافع شخصی هستیم که به ما اجازه صحبت کردن نمی دهند.

وی با بیان اینکه این دهستان ۷ مدرسه دارد که ۵ مدرسه آن تعطیل شده است تأکید کرد: من نمی دانم چه دستانی در استان پشت این کار است که مدرسه شهید نوروزی تعطیل بماند. پشت پرده چیزهایی است که نمی شود گفت. حتی وقتی مدیرکل آموزش و پرورش برای بازدید منطقه آمد مسئولان محلی اصلا خبر نداشتند در حالی که یک طرف ماجرا ما بودیم و ما هم باید حرفمان را می زدیم.

چاووشی با بیان اینکه چماچا ۱۰ شهید و ۲۰نفر جانباز تقدیم انقلاب کرده است گفت: مگر ما چه گناهی کردیم که توسط مسئولان آموزش و پرورش تنبیه می شویم.

وی تأکید کرد: ما درخواست خودمان را به صورت مکتوب به آموزش و پرورش شهرستان شفت داده ایم اما هیچ ترتیب اثری به این درخواست ما داده نشد. مجددا درخواست خودمان را با فرمانداری شهرستان به صورت مکتوب مطرح کردیم و فرماندار شهرستان هم این درخواست را به آموزش و پرورش ارجاع داد اما باز هم مسئولان آموزش و پرورش شفت به این درخواست ارجاع شده هم ترتیب اثر ندادند. بعد از این به همراه شوراهای روستاها به ملاقات مدیرکل آموزش و پرورش رفتیم اما باز هم هیچ کاری نکردند. آقای فرماندار هم کمیسیونی در همین رابطه تشکیل دادند و از طرف این کمیسیون نامه ای برای مدیرکل آموزش پرورش فرستاده شد اما باز هم آقای مدیرکل گفتند چون این مدرسه کد ندارد باید بازگشایی آن را به سال دیگر عقب بیاندازیم. سوال ما این است که آیا مردم باید تاوان نگرفتن کد مدرسه را بدهند؟

این عضو شورای اسلامی روستای دستخط محله با بیان اینکه روستای خرطوم تنها ۳ نفر دانش آموز دارد اظهار کرد: اگر دانش آموزان روستای مژدهه رو هم به آن اضافه کنیم مجموعا ۷ نفر دانش آموز دارند اما چماچا حداقل ۲۷ دانش آموز دارد اما مسئولان می خواهند مدرسه چماچا را تعطیل کنند.

فاطمه حسن پور، از دانش آموزان راهنمایی چماچا نیز، گفت: روستای خرطوم از ما دور و هزینه‌های رفت و آمد برای بسیاری از دانش آموزان زیاد است و من از مسئولان خواهش می کنیم که این مدرسه راه اندازی کنند.

این دانش آموز ادامه داد: بعضی از همکلاسی های ما به لحاظ مالی خیلی ضعیف هستند و خانواده های آن ها توان پرداخت این هزینه ها را ندارند.

یکی از اولیای دانش آموزان دختر دهستان چماچای شفت هم، گفت: اکنون ما ۲۷نفر دانش آموز راهنمایی دختر قطعی برای مدرسه شهید نوروزی داریم و اگر این مدرسه راه اندازی شود بعضی از خانواده ها که قبل از این دانش آموز خودشان را در رشت ثبت نام کرده اند هم ممکن است به اینجا بیایند و تعداد دانش آموزان از ۳۰ نفر هم بیشتر خواهد شد.

وی افزود: مشکل اصلی بچه های دهستان چماچا، فاصله آن از جاده اصلی است. یعنی باید مسیر پیاده راه تا جاده اصلی را طی کند و بعد از آن اگر به لحاظ مالی بتوانند باید با سرویس تا خرطوم بروند. همین حالا هم خانواده هایی هستند که هزینه های دانش آموزشان را دیگران پرداخت می کنند و اگر مدرسه چماچا راه اندازی شود مشکل این خانواده های بی بضاعت هم کمتر خواهد شد.

یکی دیگر از اولیای دانش آموزان چماچایی نیز گفت: وضعیت مالی ما جالب نیست و در این شرایط هم وقتی دانش آموز ما می تواند با پای پیاده به مدرسه برود چرا باید به یک مدرسه دورتر برود و ما ماهیانه ۳۰۰هزار تومان هزینه سرویس مدرسه پرداخت کنیم.

مهدی زارع از اهالی روستای خلیان چماچا نیز، بیان کرد: چماچا ۲۷ دانش آموز از روستاهای تالش محله، خلیلان، دستخط محله و خلیفان دارد. روستای خلیفان دورترین روستای اینجاست که دانش آموزان تا چماچا چند کیلومتر فاصله دارند که به دلیل تعطیلی مدرسه آن ها در این روستا، بالاجبار باید به چماچا بیایند اما اکنون مسئولان می خواهند مدرسه چماچا را هم تعطیل کنند و دانش آموزان را به روستای خرطوم بفرستند که دراین صورت یک دانش آموزان خلیفانی باید ۱۲کیلومتر راه تا رسیدن به خرطوم طی کند.

وی افزود: شورای روستای ما از تیرماه پیگیر این موضوع است که مدرسه شهید نوروزی راه اندازی شود. متأسفانه علی رغم وجود بیماری کرونا و وضعیت مالی مردم، مسئولان توجهی به خواسته ما ندارند. ما اولیایی داریم که هنوز کرایه سال گذشته دانش آموزش را به رانندگان بدهکار است اما مسئولان توجهی به خانواده هایی این چنینی ندارند.

حسن پور عضو شورای اسلامی روستای خلیلان و یکی از اولیای دانش آموزان نیز گفت: ما ۶دانش آموز دختر راهنمایی داریم که امسال به دهستان جیرده فرستاده شده اند. سوال ما این است که دهستانی که خودش ۲۷دانش آموز دارد چرا باید دانش آموزان خودش را به مدرسه ای بفرستد که تنها حداکثر با روستای همجوار ۷ دانش آموز دارد.

وی با اشاره ضمنی به وجود برخی مسائل پشت پرده برای مخالفت ها با راه اندازی مدرسه شهید نوروزی افزود: متأسفانه کسانی در پشت پرده هستند که می خواهند در هر صورت مدرسه راهنمایی دخترانه روستای خرطوم را باز نگه دارند در حالی که مدرسه چماچا می تواند دانش آموزان ۶ روستا را ثبت نام کند.

وی با بیان اینکه به دلیل تعطیلی مدرسه دخترانه چماچا در چند سال اخیر، حدود ۹ نفر از دانش آموزان ترک تحصیل کرده اند گفت: اولیا می گویند ما نمی توانیم دانش آموز دختر را به راه دور برای تحصیل بفرستیم و هزینه کرایه راه هم بدهیم.

این عضو شورای روستای خلیلان ادامه داد: ما در همین مدرسه هم دانش آموزانی داریم که هزینه هایشان را مردم پرداخت می کنند و تعطیلی این مدرسه، مشکلات برخی خانوارهای مستمند را مضاعف می کند.