جنگ اسرائیل و ایران، جنگ روانی، توهم یا حقیقتی محتوم/ پشت پرده اظهارات جنجالی مقامات رژیم صهیونیستی چیست؟

به گزارش رشت۲۰، چندی است که تهدیدات مقامات رژیم صهیونیستی علیه کشورمان با بازتاب بسیاری مواجه شده است. چندی پیش بود که آویو کوچاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی به دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره بازگشت به توافق هسته ای، حتی در صورت سخت‌تر شدن شروط آن، هشدار داد و گفت که به نیروهایش دستور داده است آمادگی برای اقدام تهاجمی احتمالی علیه ایران در سال آینده را بالا ببرند.

%D8%AC%D9%86%DA%AF 1 - جنگ اسرائیل و ایران، جنگ روانی، توهم یا حقیقتی محتوم/ پشت پرده اظهارات جنجالی مقامات رژیم صهیونیستی چیست؟

این اظهار نظر باعث واکنش مقامات کشورمان شد. بسیاری از مقامات کشورمان این سخنان را نوعی “جنگ روانی” علیه کشورمان دانستند و برخی نیز  دست به عمل متقابل زده و رژیم صهیونیستی را تهدید کردند. در همین راستا، سردار شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: “اگر کوچکترین خطایی از رژیم صهیونیستی علیه نظام جمهوری اسلامی ببینیم، هم پایگاه‌های موشکی را که آن‌ها می‌گویند برای حمله به ایران طرح ریزی کرده‌اند می‌زنیم و هم در کمترین زمان ممکن حیفا و تلاویو را با خاک یکسان خواهیم کرد.”

سایر مقامات کشورمان نیز واکنش‌هایی مثل این داشتند. از جمله محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور که در واکنش به اظهارات مقام نظامی صهیونیست گفت: “هم مردم ما و هم مردم منطقه با ادبیاتی که مسئولان رژیم صهیونیستی تا الان داشته‌اند، آشنایی دارند. آنان بیشتر حرف می‌زنند و دنبال جنگ روانی هستند و عملاً نه برنامه‌ای دارند و نه توانایی دارند و نه از عهده این کار برمی‌آیند.”

واکنش رسانه‌های خارجی به تهدید اسرائیل و پاسخ ایران

مساله یادشده، با واکنش برخی رسانه‌های خارجی نیز مواجه شد. بسیاری با کلید واژه “جنگ روانی” رژیم صهیونیستی علیه ایران به پوشش این خبر پرداخته و آن را نوعی بازی توسط مقامات صهیونیست دانستند.

یو اس آ تودی از جمله پایگاه‌های خبری بود که به این موضوع پرداخت. نویسنده گزارش این پایگاه معتقد است اقدام اخیر مقام نظامی صهیونیستی واکنشی است به آمریکا و دولت بایدن و سعی دارد مانع بازگشت آمریکا به برجام شود.

آسوشیتدپرس، الجزیره و رویترز نیز تقریبا با همین رویکرد به پوشش این خبر پرداختند. این گرایش البته چیزی نیست که مخصوص رسانه‌ها باشد. در صحبت‌های خود کوچاوی نیز این ترس از احیاء برجام مشخص بود. کوچاوی گفت که ایران به‌سرعت به سوی دستیابی به سلاح هسته‌ای پیش می‌رود، و جهان باید فشار بر ایران را ادامه دهد. او به ایالات متحده آمریکا هشدار داد که نباید به توافق هسته‌ای برجام بازگردد، و تاکید کرد که این توافقنامه ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز نخواهد داشت.

قصد صهیونیست‌ها چیست؟

اما قصد مقام صهیونیستی از این اظهارنظر چیست؟ به نظر می‌رسد نیویورک تایمز بدون ارجاع به این مساله توانسته زمینه پاسخ به این پرسش را فراهم کند.

طبق نوشته این نشریه، دولت بایدن به طور کلی (چه در مسائل داخلی و چه در مسائل خارجی) به دنبال نوعی “میانه روی” و تساوی نسبی است. او بعد از ترامپی به قدرت رسیده که قصد داشت همه چیز را تغییر دهد.

برعکس، بایدن نماد سیاست سنتی آمریکایی است و به همین دلیل، می‌خواهد همه چیز را همانطور که هست نگه دارد. از این جهت، بایدن بیشتر به دنبال حفظ تعادل در آمریکا و جهان است تا تغییرات مورد نظر ترامپ به وقوع نپیوندد. طبق این اصل، بایدن در مساله خاورمیانه نیز این راه میانه را پیش می‌گیرد. دولت بایدن – هریس علاقه ای ندارد که یک طرفه از عربستان حمایت کند و راه ترامپ را پیش بگیرد، بلکه برای حفظ نظم موجود تلاش می‌کند و در عین گرفتن رضایت عربستان، به برجام باز می‌گردد و به نوعی تعادل را در منطقه حفظ می‌کند.

بنابراین، با توجه به این نظر، قصد و هدف اسرائیلی‌ها را از بازی روانی اخیر متوجه می‌شویم. آنها به دنبال به هم زدن تعادل در منطقه هستند. نوعی واکنش توسط ایران، یک جنگ بزرگ، انفجار یا هر چیز دیگر که منطقه را از حالت تعادل خارج کند باعث می‌شود بایدن در اجرای سیاست خود شکست بخورد و این دقیقا چیزی است که آنها می‌خواهند.

مسلم است که در صورت به هم خوردن تعادل قوا یا وقوع جنگ بین صهیونیست‌ها و ایران یا ایران و ائتلاف عربی، دولت آمریکا مجبور است به علت مسائل مالی و اقتصادی طرف ائتلاف عربی – صهیونیستی را بگیرد و با این کار نه تنها امکان احیاء برجام از بین می‌رود بلکه امکان بازگشت هر گونه آرامشی به منطقه نیز منتفی خواهد شد. این چیزی است که صهیونیست‌ها از بعد انتخابات آمریکا به شدت دنبال آن هستند. ترور شهید فخری زاده، تحریک ایران، اظهارات خلاف عرف سیاسی مقامات صهیونیست، بمباران مناطق استراتژیک سوریه و پیش از آن، خرابکاری در مراکز هسته‌ای ایران همه در جهت تحقق همین هدف بوده اند