صادرات اولین محموله حصیر گیلان به مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس

صادرات اولین محموله حصیر گیلان به مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: محموله حصیر گیلان برای اولین بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شد.
71390 300x225 - صادرات اولین محموله حصیر گیلان به مقصد کشورهای حاشیه خلیج فارس

به گزارش ایسنا،منطقه گیلان، رضا علیزاده حصیر را در زمره پرطرفدارترین صنایع دستی گیلان خواند و گفت:هم اکنون این محصول با دستان پر توان هنرمندان استان در حال پوسته اندازی از حالت سنتی به تجاری است .

وی با اشاره به اینکه استان گیلان مفتخر به داشتن بیش از ۲ هزارو ۲۰۰ هنرمند حصیر باف است، اضافه کرد: بیشترین تعداد محصولات حصیری در شهرستانهای انزلی ، رشت ، لاهیجان و لنگرود تولید می‌شود .

این مسئول بهترین راه رقابت با صنایع دستی خارجی را بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی ، تنوع محصولات و تجاری سازی دانست و بیان کرد: در سالهای اخیر تولیدات سنتی گیلان به دلیل برخورداری از کیفیتی ممتاز و داشتن جنبه کاربردی در سبد صادرات چمدانی قرار داشت که این مهم با تلاش هنرمندان صنایع دستی گیلان و همت مسئولین استانی امروز به صادرات کلان مبدل گردید.

علیزاده با بیان اینکه صنایع دستی حصیری سالانه بیش از ۵۰ میلیارد ریال گردش مالی دارد،از صادرات اولین محموله حصیر به مقصد کشور های حاشیه خلیج فارس طی روز جاری خبر داد و خاطرنشان کرد:این کالاها به ارزش ۷ هزار دلار و شامل ۱۰ هزار قطعه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد:این صادرات در ماه های آتی نیز استمرار خواهد داشت و هر دو ماه یک کامیون برای مشتری خارجی ارسال می گردد.

علیزاده مجموعه کالاهای ارسالی را شامل محصولات بافتنی حصیر مثل سبد،زنبیل،ساک و سفره و … محصولات داری حصیر مثل حصیر زیر انداز خواند و افزود: در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛تولیدات صنایع دستی استان طی سالجاری معادل ۳۵ درصد رشد داشته است.

لازم بذکر است که درحال حاضر صادرات سفال ، گلیم و حصیر به صورت تجاری به سایر کشور ها در حال انجام است.