کسب شهرت و منفعت‌طلبی آسیب‌ زیادی به فوتبال ایران وارد کرده است

کسب شهرت و منفعت‌طلبی آسیب‌ زیادی به فوتبال ایران وارد کرده است

به گزارش رشت۲۰، حسین پسندیده کارشناس و مربی فوتبال در خصوص ورود سرمایه بی‌برنامه به فوتبال و دلال‌ها شهرت‌طلبی برخی از سرمایه‌داران و افراد غیر فوتبالی به جهت منفعت خود، با انتقاد از این موضوع دلیل این اتفاقات را پایین آمدن سطح کیفی فوتبال ایران دانست.

539x410 - کسب شهرت و منفعت‌طلبی آسیب‌ زیادی به فوتبال ایران وارد کرده است

وی با بیان اینکه فوتبال ایران در یک دهه گذشته از لحاظ فنی رشد چشمگیری نداشته، گفت: اگر مقایسه‌ای با بازیکنان گذشته داشته باشیم باید بگویم نسبت به دهه گذشته کیفیت آن‌گونه که انتظار می‌رود تغییر نکرده است. در سال‌های ابتدایی لیگ برتر ما لژیونرهای زیادی در فوتبال جهان داشتیم مثل علی دایی، علی کریمی، خداداد عزیزی، کریم باقری، وحید هاشمیان، مهدی مهدوی کیا و زمانی که فراخوان برای تیم ملی داده شد برخی از بازیکنانی که در لیگ‌های پایین‌تر کشورهای اروپایی بودند دعوت نمی‌شدند. اکنون کیفیت به‌شدت افت کرده و می‌شود آن را در سطح بازی‌های لیگ مشاهده کرد. بیشتر بازی‌ها لیگ ما به تساوی می‌انجامد.

وی ادامه داد: اصلاً به این توجه نمی‌کنند که مربیانی مانند گواردیولا، مورینیو و کلوپ می‌گویند حتی از تمرین سه‌شنبه تا تمرین چهارشنبه تغییر حرکت درون سیستم باید وجود داشته باشد. حتی می‌گفتند گواردیولا در بارسلونا برای حرکت مسی معادله ترسیم کرده و بر اساس آن کاری می‌کرده که مسی در زمین یارگیری نشود و از پرس‌ها فرار کند. ورودی و خروجی لیگ ما خیلی کند است. خیلی کند است. این یعنی چه؟ یعنی یک دفاع وسط ما در ۳۷ سالگی با آمادگی جسمانی که ما می‌دانیم چطور است، همچنان بازی می‌کند این‌ها عمر بازنشستگی عضلاتشان رسیده است.

پسندیده افزود: چون در دفاع بازی می‌کنند تا چند اشتباه در بازی انجام نشود، متوجه این مسئله نمی‌شوند؛ مثلاً تکل اشتباه بزنند، جا بمانند و یک جوان ۱۸ ساله آن‌ها را در کورس‌ها جا بگذارد. آثار پیر شدن دفاع وسط‌ها با خودش آثار استراتژیک فوتبال دارد و حریف را می‌آورد جلوی دروازه ما، چون گاهی تیم مجبور می‌شود عقب‌تر بازی کند. بازیکنان ما واران و پیکه نیستند که در کورس برسند و وقتی عقب بازی می‌کنند تیم حریف می‌تواند جلو بیاید و مثلاً شوت بزنند.

این کارشناس فوتبال تصریح کرد: اگر می‌گویید نه، سن‌ها را بررسی کنید و با آژاکس و یا تیم‌های دیگر خوب دنیا مقایسه کنید. الآن همه باید آژاکس را با کاپیتان ۲۱ ساله‌اش ببرند ولی این روزها در فوتبال دنیا به چابکی، سرعت، تعقیب توپ و… توجه می‌شود ولی ما سرمان را در برف کرده‌ایم.